Hlavní navigace

Peak Oil čili ropný zlom nepřijde, ekologičtí apokalyptici se jaksi spletli

10. 1. 2014

Sdílet

 Autor: © mindscanner - Fotolia.com
Globální rezervy ropy se v uplynulých letech zvětšily, ačkoliv těžba ropy se za poslední čtyři dekády významně rozšířila. Nekonvenční ropné rezervy jsou nyní odhadovány na 3,3 bilionů barelů, zatímco konvenční pouze na 2,6 bilionů. Lze očekávat, že poptávka po ropě dále ve střednědobém horizontu poroste, podpořena růstem rozvíjejících se ekonomik.

Saúdská Arábie, Čína a Indie, tři z pěti největších zemí s největší spotřebou ropy, zvýšily svou spotřebu mezi roky 2006 a 2011 o 35 %. Nárůst marginálních nákladů bude v příštích několika letech držet úroveň cen nad hranicí 70 dolarů za barel.

 

Ropa z břidlice jen crčí

Ve studii nazvané „Dochází nám ropa?“ se společnost Roland Berger Strategy Consultants zaměřila na současný stav globálního ropného trhu. Z pohledu dodavatelů ropy existuje několik klíčových faktorů, které ovlivní náklady a budoucí limity produkce: Technologické novinky v oblasti těžby ropy, prudký nárůst americké produkce ropy z břidlice, politická stabilita v zemích produkujících ropu a dopady trvale vysokých cen ropy. Na straně poptávky studie analyzovala tyto hlavní faktory: ekonomický růst, nárůst produkce elektromobilů, cenová elasticita ropy, ovlivňující dlouhodobé plánování poptávky. 

 

Katastrofa nepřijde ani v dlouhodobém horizontu 

Klíčovým tématem diskuse v energetickém sektoru je otázka, zda svět vyčerpá zásoby ropy. Tento problém, často spojován s „ropným zlomem“, ovlivňuje hlavní rozhodnutí nejen v ropném průmyslu, ale napříč celým energetickým sektorem a ekonomikou. „Vzhledem k našim průzkumům k vyčerpání zásob nedojde ve střednědobém a zřejmě ani v dlouhodobém horizontu,“ uvedl Roland Zsilinszky, z pražské pobočky Roland Berger Strategy Consultants. 

Celkové dosažitelné rezervy rostou každým rokem díky rostoucímu průzkumu konvenčních i nekonvenčních zdrojů ropy a zlepšování technologií, jako jsou například horizontální vrty. Politická stabilita sice hraje nadále důležitou roli, nicméně nelze očekávat, že by měla zásadní vliv na budoucí zásoby dodávek ropy. Navíc rostoucí ceny ropy zvyšují dosažitelnost a využitelnost nekonvenčních zdrojů ropy a vedou k diverzifikaci. Země mimo OPEC a nekonvenční zdroje ropy budou v budoucnu hlavním motorem růstu celkových dodávek ropy.

 

Poptávka nadále poroste 

Vzhledem k tomuto slibnému výhledu na dodávky ropy odhaduje studie Roland Berger, že poptávka během příštích 10 až 15 let neklesne. Během posledních deseti let rostla poptávka ročně o 1,3 %. Rychlý růst HDP po finanční krizi, nízká regulace v rozvíjejících se ekonomikách a problémy, se kterými se setkávají alternativní zdroje energie, vedou k odhadům, že poptávka v budoucnu poroste. Země mimo OECD budou reprezentovat velký podíl na růstu, ne-li celý růst, budoucí poptávky, a to vzhledem k nízkému ekonomickému růstu a vyšší efektivitě ve spotřebě ropy v zemích OECD.

 

Ceny ropy neklesnou pod 70 USD za barel 

Drahá terciární proces těžby povede k nárůstu nákladů. Tento nárůst, spolu s rostoucí poptávkou a nabídkou, znamenají, že cena ropy i nadále v budoucnu poroste. Cena za barel nejspíš neklesne pod 70 USD za barel v příštích několika letech. Žádný odhad samozřejmě ale nemůže odhadnout nečekané události, které ovlivňují změny v celém odvětví. 

Experti ze společnosti Roland Berger také analyzovali možné změny hry na trhu s ropou. Například technologické inovace, jako levnější a dosažitelnější obnovitelné zdroje či výroba elektromobilů, představují ohrožení pro spotřebu ropy. V dlouhodobém měřítku by tyto faktory mohly snížit poptávku a ceny.

 

 

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?