Hlavní navigace

Penzijní reforma blíže k uskutečnění

7. 10. 2011

Sdílet

Poslanci schválili začátkem září tzv. velkou penzijní reformu v podobě tří návrhů zákonů. Senát má lhůtu pro posouzení těchto návrhů do 19. října tohoto roku.

Poslanci schválili všechny tři zákony představující vládní návrh reformy penzijního systému. Schválené pozměňovací návrhy podané poslanci ve třetím čtení neměly zásadní vliv na celkovou koncepci vládní reformy.

Hlavní změnou, kterou reforma přináší, je zavedení takzvaného druhého pilíře důchodového systému, který doposud v České republice neexistoval a který nově umožní vyvést část příspěvků ze státního systému do soukromých penzijních fondů, které je budou investovat na kapitálových trzích.

Vstup do druhého pilíře je dobrovolný, avšak pokud do něj občan vstoupí, již z něj nelze vystoupit. Lidé se tak budou moci rozhodnout, zda budou na důchodové pojištění odvádět celkově o dvě procenta více. V rámci průběžného pilíře totiž odvedou o tři procenta méně než dosud, avšak tato tři procenta budou odváděna do soukromých penzijních fondů, přičemž občan k nim bude muset přidat další dvě procenta ze své hrubé mzdy.

Stávající pilíře důchodového systému zůstanou zachovány, i když v pozměněné podobě. První pilíř důchodového systému představuje základní způsob financování důchodů a je založen na průběžném financování. Třetím pilířem důchodového systému je penzijní připojištění se státním příspěvkem, které dozná rovněž určitých změn. Do budoucna se bude nazývat doplňkové penzijní spoření a bude se jako doposud jednat o penzijní připojištění podporované státem. 

 

Zdroj: KPMG

Byl pro vás článek přínosný?