Hlavní navigace

Platební morálka: Faktury se ČR proplácí 10 dnů po splatnosti

26. 11. 2015

Sdílet

 Autor: © artush - Fotolia.com
Platební morálka firem v Česku se meziročně mírně zlepšila. Třicet pět procent faktur je zaplaceno včas, padesát osm procent do 30 dnů po splatnosti, tři procenta do 60 dnů a čtyři procenta ještě později. Průměrně se v Česku faktury proplácí 10 dnů po splatnosti, o den dříve než v roce 2014.

Nejhorší platební morálka panuje v dopravě (průměrně platí 18 dní po splatnosti), pohostinství (17) a stavebnictví (15). Nejlépe platí společnosti ze zdravotnictví a školství, průměrně čtyři dny po splatnosti. To jsou závěry analýzy platební morálky českých firem za první pololetí 2015, kterou zveřejnila poradenská společnost Bisnode. Platební informace Bisnode měsíčně sleduje na vzorku 5,2 milionů faktur a 240 tisících podnikatelských subjektů.

 

„Platební morálka firem v Česku se meziročně mírně zlepšila. Podíl faktur zaplacených včas se zvýšil o dva procentní body na 35 procent a podíl faktur zaplacených do 60 dnů po splatnosti i po 60 dnech po splatnosti shodně klesl o jeden procentní bod na 3 resp. 4 procenta. Průměrně se v Česku faktury proplácí 10 dnů po splatnosti, o den dříve než v roce 2014,“ zhodnotila výsledky studie analytička Bisnode Petra Štěpánová s tím, že zlepšení platební morálky podnikatelských subjektů souvisí s příznivým vývojem tuzemské ekonomiky. Analytička dodává dodává: „Našim klientům doporučujeme pravidelně sledovat platební morálku svých obchodních partnerů, neboť z vývoje platební morálky lze odhalit případné problémy ještě dříve, než firmu skutečně postihnou.“

 

Zdroj: Bisnode

Byl pro vás článek přínosný?