Hlavní navigace

Po letech stagnace rostou mzdy, nejvíce stouply absolventům, top manažerům nejméně

20. 2. 2017

Sdílet

Firmy konečně přistoupily k výraznějšímu zvyšování finančního ohodnocení kvalifikovaných zaměstnanců. V sektoru financí přibylo otevřených pozic, zejména juniorních – tedy mnoho příležitostí pro absolventy a uchazeče s krátkou praxí.

Vyplývá to z aktuálního Platového průzkumu mezinárodní personálně poradenské společnosti Hays. Průzkum vznikl vyhodnocením šesti tisíc registrovaných pracovních nabídek a dat poskytnutých více než dvaceti tisíci potenciálními uchazeči o pracovní místa.

 

I přes mírné zpomalení české ekonomiky v minulém roce firmy nadále zintenzivňovaly nábory. Potřeba nových zaměstnanců se promítla prakticky do všech odvětví, klesající míra nezaměstnanosti a nárůst počtu pracovních míst pak v důsledku zvýšil tlak na růst mezd ve většině sektorů.

 

Více než kdy dříve je ze strany zaměstnanců kladen důraz na rychlost výběrového řízení. „Uchazeči negativně vnímají výběrová řízení o třech a více kolech a dávají přednost firmám, které rychle komunikují a jsou schopny se pro daného kandidáta rozhodnout v krátké době. Zavedený trend těchto zdlouhavých procesů zatím bohužel stále v řadě firem komplikuje jejich nábory,“ uvádí Ladislav Kučera, ředitel Hays.
Koho tedy v současné době firmy hledají nejčastěji? Mnoho firem v souvislosti s jejich zvýšenou aktivitou přistupuje k přerozdělování kompetencí. Vznikají tak nová pracovní místa, zejména pro uchazeče s krátkou praxí a schopné absolventy. „V uplynulém roce byl profil uchazeče s praxí do 2 dvou let právě jedním z nejpoptávanějších, což se výrazně projevilo i do růstu ohodnocení těchto mladých talentů. Absolventi a juniorní uchazeči si v současné době polepšili dle konkrétního sektoru o 10-20%. To se týká zejména oblasti podpůrných rolí, obchodních pozic či techniků. Oproti tomu, mzdy top manažerů velkých změn nezaznamenaly a drží se na stejné úrovni. Případné zvýšení celkového ohodnocení bylo spíše formou bonusů a odměn,“ upřesňuje Kučera.


Sektor: finance a účetnictví, banky

 

Výrazné zrychlení trhu v oblasti financí je patrné již od roku 2015, v minulém roce však bylo ještě razantnější. Otevřených pozic přibylo, zejména juniorních – tedy mnoho příležitostí pro absolventy a uchazeče s krátkou praxí.

 

Oblast financí a účetnictví patří mezi méně kritické sektory, uchazečů je relativní dostatek a firmy obvykle nemívají problémy svá místa obsadit. Jsou otevřeny i absolventům, požadují však praxi při studiu, dobrou jazykovou vybavenost a vysoké pracovní nasazení. Splňuje-li uchazeč tyto podmínky, na nástupním platu nyní dostane přibližně o 10-15% více, než v roce předchozím – dle délky zkušeností 30-38 000 měsíčně. Nejžádanějšími byli kandidáti na pozici účetní, naopak nižší poptávku vidíme v oblasti controllingu.


Oblast bankovnictví výraznější nárůst mezd nezaznamenala, držel se na úrovni pěti procent, přestože instituce řešily přibližně o pětinu více náborů, než v roce předchozím.

soutez_casestudy

 

Platové srovnání, účetní
Vývoj mezd na pozici účetní s růstem zkušeností
meziroční srovnání (zdroj: Hays)

Byl pro vás článek přínosný?