Hlavní navigace

Podniky požadují v 54 procentech platbu v hotovosti

3. 11. 2011

Sdílet

Jak zjistil aktuální průzkum, české firmy platí rychleji, mnohem častěji ale hotově při dodání.

Podle aktuálního průzkumu Platební morálka, který zveřejnila pojišťovna Atradius, se zkrátila průměrná doba zaplacení faktur na 39 dnů (41 v roce 2010). Více než polovina firem upřednostňuje dodávky za hotové a tento způsob je také nejčastěji zmiňován jako nejčastější ochrana proti nezaplacení. Z průzkumu také vyplynulo, že české podniky na rozdíl od evropských nepoužívají slevu za předčasné splacení jako nástroj vylepšení cashflow. 

Pojišťovna Atradius vydala už desátou studii Platební morálka. Průzkum sleduje náladu mezi podnikateli soustavně od roku 2006. Na podzim 2011 se prodloužila oproti loňsku předepsaná doba splatnosti ze 46 na 50 dnů, ale 49 % požaduje peníze v kratší lhůtě než 30 dnů. Z důvodu převládajících obav preferuje 54 % podniků dodání za hotové. Pokud je vystavována faktura s odloženou splatností, v průměru přichází peníze na účet po 39 dnech, tedy 11 dnů před datem splatnosti.

 

 

2008

2009

2010

2011

Předepsaná doba splatnosti

26

33

46

50

Reálné zaplacení faktur

32

42

41

39

 

 

 

 

 

„Platební morálka sleduje náladu podnikatelů a jejich obchodní vztahy už pět let. Po náhlém zhoršení platební morálky v následku dopadu krize v průběhu roku 2008 reportovaly firmy v následujícím roce proplácení faktur až po 42 dnech a 60 % hodnotilo platební morálku jako špatnou. Od té doby se sice reálné zaplacení faktur neustále zkracuje, ale stále je ještě hodně vzdálené stavu těsně před krizí z roku 2008. Navíc se neustále prodlužuje předepsaná doba splatnosti, což je následek tlaku velkých odběratelů na dodavatele,“ vysvětluje Markéta Stržínková, ředitelka Atradius pro Českou republiku a region střední a východní Evropy.

 

Hlavní zjištění:

* předepsaná splatnost je v průměru 50 dnů,

* podniky platí v průměru po 39 dnech,

* jen 46 % obratu realizují společnosti tzv. na fakturu, ve zbytku chtějí platit při dodání,

* 33 % faktur po splatnosti.

* 87 % podniků uvádělo jako důvod zpoždění plateb nedostatečnou likviditu.

 

Oproti dřívějšku preferuje více firem dodání za hotové. Zatímco ještě loni 84 % obratu bylo realizováno na úvěr, letos už je to pouze 46 %. „K akceptaci odložené splatnosti přistupují firmy nejčastěji za účelem vytváření dlouhodobého vztahu se zákazníkem (49 %). Na druhou stranu dodání výměnou za hotovost praktikuje bezmála polovina z nich (46 %) jako ochranu proti nezaplacení. Pouze 19 % podniků se pak spoléhá na pojištění pohledávek,“ upozorňuje na zjištění Stržínková.

 

Zdroj: Atradius Group

Byl pro vás článek přínosný?