Hlavní navigace

Podpora férovým a odvážným firmám v boji proti korupci

25. 7. 2011

Sdílet

 Autor: © Helder Almeida - Fotolia.com
Nadační fond proti korupci se postaví za firmy, které při přidělování veřejných zakázek nedají žádaný úplatek, a přitom poskytnou důkazy, že byly k předání úplatku vybízeny.

Majitelé firem se totiž často ocitají v situaci, kdy mohou volit jen ze dvou špatných možností: buď požadovaný úplatek dají, nebo nedají, přijdou o zakázku a začnou propouštět. Fond nabízí alternativu: úplatek nedat a tím zlepšit podnikatelské prostředí v zemi.

„Chceme firmám dodat odvahu, aby v případě manipulovaných státních zakázek nemlčely,“ říká předseda správní rady Nadačního fondu proti korupci (NFPK) Karel Janeček. „Jen tak totiž mohou rozšířit prostor pro své vlastní svobodné podnikání.“ A v čem bude podpora spočívat? Fond se za tyto firmy postaví v médiích a v případě potřeby jim poskytne právní pomoc. „Pod taktovkou fondu tak vlastně vzniká nová disciplina: protikorupční marketing.“

„Fond se z kapacitních důvodů bude zpočátku zabývat jen případy, které se týkají velkých státních zakázek, a to v řádu alespoň milionů korun,“ upozorňuje ředitelka fondu Monika Vondráková.

 

Oznamovatel je (pro nás) hrdina

NFPK bude touto aktivitou naplňovat jeden ze svých hlavních cílů: podporovat ty, kteří upozorní na korupci. Tito oznamovatelé jsou v boji proti korupci velmi důležití. S jejich pomocí, odvahou a podloženými důkazy lze účinně proti korupci bojovat. „Oznamovatel je pro nás hrdina,“ říká Stanislav Bernard, další zakladatel fondu. 

Podle stanov fondu uděluje NFPK ceny za odhalení a prokázání korupce významného ekonomického dopadu. Prvními laureáty cen za odvahu se stali Libor Michálek, který informoval o korupci na Státním fondu životního prostředí, a právník Ondřej Závodský, který upozornil na netransparentní zadávání zakázek v Zařízení služeb Ministerstva vnitra ČR. Michálek obdržel finanční odměnu ve výši 500 tisíc Kč a Závodský pak 100 tisíc Kč.

 

Zdroj: NFPK