Hlavní navigace

Pokles na trhu s primárními veřejnými úpisy akcií trvá

11. 7. 2019

Sdílet

Oproti loňsku klesl počet primárních emisí o 28 %, jejich návratnost se však průměrně zvýšila o 15,4 %. K nejaktivnějším ekonomickým odvětvím v prvním pololetí 2019 patřily technologie, péče o zdraví a průmyslová výroba; do budoucna lze očekávat větší aktivitu díky velkému počtu připravovaných primárních úpisů, včetně několika megatransakcí.

Na kapitálový trh vstoupilo ve druhém letošním čtvrtletí několik jednorožců, kterým se v primárním veřejném úpisu akcií (IPO) podařilo od investorů vybrat rekordní částky. Za první pololetí se uskutečnilo 507 IPO, které emitentům vynesly celkem 71,9 miliard amerických dolarů. Počet primárních emisí tak sice oproti stejnému období loňského roku klesl téměř o třetinu (28 %), ale návratnost první den obchodování na hlavním trhu se zvýšila průměrně o 15,4 %, a kurz akcií proti nabídkové ceně při následném obchodování dokonce o 28,4 %. Tyto a další informace přináší nejnovější čtvrtletní studie EY Global IPO trends: Q2 2019, mapující situaci na globálním trhu s primárními úpisy.

 

Největší podíl mezi emitenty IPO mají technologické firmy, společnosti poskytující zdravotní péči a průmyslové podniky: tato tři odvětví realizovala v prvním letošním pololetí 266 IPO, tj. více než polovinu (52 %) všech primárních úpisů, které zatím letos proběhly, a získala od investorů 47,8 miliard amerických dolarů (66 % globálních výnosů). Zatím nejúspěšnějším sektorem jsou technologie, kde primární emise vynesly 29,3 miliard amerických dolarů (41 % globálních výnosů).

 

Region EMEIA (Evropa, Blízký východ, Indie a Afrika) zaznamenal v prvním pololetí letošního roku výrazný pokles: na zdejších burzách se uskutečnilo 123 primárních veřejných úpisů (jejich počet meziročně klesl o 53 %), které emitentům vynesly 16,0 miliard amerických dolarů (o 48 % méně než v prvním loňském pololetí). Přes tyto problémy byly některé burzy tohoto regionu velice úspěšné – v žebříčku sestaveném podle výnosů se jich pět dostalo do první desítky, podle počtu transakcí jsou v „top ten“ pouze dvě. Rovněž na trzích s primárním úpisy v regionu EMEIA se díky dobré návratnosti první den obchodování, vývoji kurzu akcií po IPO a důvěře investorů očekává ve druhém pololetí intenzivnější aktivita.

 

Evropským burzám se ve druhém čtvrtletí dařilo mimořádně dobře: počet IPO se oproti prvnímu letošnímu čtvrtletí zvýšil o 100 % (uskutečnilo se 48 primárních úpisů) a jejich výnosy o neuvěřitelných 3 338 % (na 12,5 miliard amerických dolarů). Rovněž ve Velké Británii došlo ve druhém letošním čtvrtletí k nárůstu domácích i mezinárodních transakcí – na burzu tam šlo 11 společností, které získaly v primárních úpisech celkem 4,5 miliard amerických dolarů.

„Na rozdíl od regionu EMEIA jako celku v České republice žádné výrazné oživění na trhu s primárními veřejnými emisemi neočekáváme. České společnosti jsou stále přesvědčeny, že bankovní úvěry jsou pro ně levnějším a flexibilnějším zdrojem financování než kapitálový trh. Navíc je odrazují možné větší nároky na reporting. Ve druhém letošním pololetí ale očekáváme několik nových dluhopisových emisí. A dá se rovněž předpokládat, že firmy budou k získání menšího objemu finančních prostředků využívat ve větší míře nový trh pro malé a středně velké inovativní společnosti START,“ uvádí Peter Wells, vedoucí partner oddělení transakčního poradenství společnosti EY v České republice.

 

Zdroj: EY

Byl pro vás článek přínosný?