Hlavní navigace

Polsko: ekonomický tygr na Visle se těší na slastný příští rok

1. 12. 2010

Sdílet

Růst HDP u našich severovýchodních sousedů není založen pouze na prostém vývozu zboží a služeb, ale hlavně na zvýšení veřejných investic, silné domácí poptávce, kdy spotřeba je nyní opět zpět na úrovni před krizí, a pochopitelně i na vývozu.

Světová banka očekává, že Polsko bude v regionu střední a východní Evropy motorem růstu jak v končícím letošním, tak v příštím roce. Prognóza Světové banky je růst HDP 3,5 % v roce 2010 a 4,1 % v roce 2011. Analýza říká, že Polsko bylo hlavním hybatelem hospodářského oživení v regionu EU 10, který dále zahrnuje Bulharsko, Česko, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litvu, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko.

Prognóza Světové banky pro Polsko v roce 2011 je vyšší než u Mezinárodního měnového fondu (MMF), který tento měsíc předpověděl růst HDP 3,75 až 4 % v roce 2011. Projekce polské vlády pro rok 2011 předpokládá 3,5% růst. Uvedl to Warsaw Business Journal.

 

Spotřeba je nyní opět zpět na úrovni před krizí

Polsko se podle slov K. Richtera, ekonoma Světové banky, od ostatních zemí EU 10 odlišuje hlavně tím, že růst HDP není založen pouze na prostém vývozu zboží a služeb, ale hlavně na zvýšení veřejných investic, silné domácí poptávce, kdy spotřeba je nyní opět zpět na úrovni před krizí, a pochopitelně i na vývozu. Aby mohlo Polsko i nadále růst, musí, podle Richtera, umožnit podnikům úvěrování a tím i vytvoření nových pracovních míst pro mladé a pro lidi s nižší kvalifikací.

Warsaw Business Journal dále uvádí, že zvýšení schodku státního rozpočtu v Polsku nebylo způsobeno nadměrnými vládními výdaji, ale hlavně faktem, že společnosti, které byly krizí silně zasažené, nebyly schopné „plnit“ státní kasu z důvodu svých ztrát a tím pádem i jejich daňové odvody byly mnohem nižší než vláda očekávala.

Světová banka také očekává, že soukromé investice v Polsku v příštím roce vzrostou, což zvýší poptávku po pracovní síle a vyšších mzdách. „Když investoři vidí, že lidé mají více peněz na utrácení, tak jsou ochotni také mnohem více investovat,“ dodává Richter.

 

O geopoliticko-historických aspektech česko-polské spolupráce přinášíme analýzu v českém a polském jazyce.

 

 

Autor je finanční konzultant