Hlavní navigace

Polský export: ve světě se cení biotechnologický a farmaceutický průmysl, výroba oken a dveří, stavebnictví a obranný průmysl

19. 11. 2013

Sdílet

 Autor: © Kalim - Fotolia.com
V Praze se dnes uskutečnila Česko-polská ekonomická konference, kde mimo jiné zaznělo, že hodnota vzájemného obchodu mezi ČR a Polskem již přesáhla 14 miliard eur. Už 9 tisíc českých podnikatelů navázalo spolupráci se severními sousedy.

Polská ekonomika se dynamicky rozvíjí. Roste i exportní potenciál jednotlivých odvětví polského hospodářství. Mezinárodní úspěchy mají například biotechnologický a farmaceutický průmysl, výroba oken a dveří, stavebnictví a obranný průmysl. Polské výrobky jsou stále víc uznávané a jsou rozšířené po celém světě. Vyrovnávají se zahraničním protějškům; často je i předbíhají, pokud jde o použití inovativních řešení a kreativitu.

 

Dr. Max: Penta spokojeně mručí

Vysoce kvalifikovaný tým specialistů a přístup k bohatým zdrojům surovin, to jsou charakteristické rysy polského biotechnologického a farmaceutického průmyslu. V Polsku v této oblasti působí přes 140 firem podporovaných 6 biotechnologickými centry. Zdejší biotechnologický a farmaceutický sektor je největší v regionu střední a východní Evropy. Jeho hodnota překročila v roce 2011 5,0 mld. eur. Potenciálu tohoto odvětví si všiml i fond Penta Investments, majitel jedné z největší sítě lékáren na polském trhu Dr. Max a jednoho z lídrů na trhu soukromých medických služeb EMC Instytut Medyczny. „Polský trh je jedním z nejdynamičtějších v regionu a má velmi rozvinutou infrastrukturu,“ hodnotí Václav Jirků, investiční ředitel společnosti Penta Investments.

 

Sháňka po keramických výrobcích a po armatuře

Vysoký exportní potenciál má i výroba oken a dveří. V roce 2012 překročila poprvé v historii hodnota exportu polských oken a dveří hranici 1 mld. eur. Téměř 30 % produkce oken a dveří v zemích Evropské unie představují výrobky vyhotovené právě v Polsku. Zde se zhotovuje až 40 % světové výroby střešních oken. Polské dveře a okna představují na světových trzích konkurenci nejen cenovou, ale i z hlediska jejich vysoké kvality a použitých technologických řešení. „Některé výrobky, které dovážíme z Polska, jsou kvalitnější než okna mnohých jiných evropských dodavatelů. Polští výrobci následují nejnovější světové a evropské trendy,“ zdůrazňuje Pavel Schwarzer, generální ředitel společnosti EKO-DOMOV.

Exportním hitem zpoza severní hranice jsou stavební materiály a služby. Zahraniční klienti rádi sahají po polských keramických výrobcích a po armatuře. Obzvlášť populární jsou stavební chemie a dřevo, střešní krytiny, zednické malty a dokončovací materiály. Hodnota exportu stavebních materiálů z Polska každý rok roste v průměru o 13 %. Cizinci také rádi využívají služby stavebních expertů, mimo jiné geodetů, geologů, stavbyvedoucích a také kvalifikovaných pracovníků například pro montážní nebo rekonstrukční práce.

 

Je libo odstřelovačskou pušku?

Polsko je také významným výrobcem zbraní a zbrojních systémů. Vyrábí se tu systémy vzdušné obrany, protiraketové systémy, průzkumné a velitelské systémy, systémy balistické, různé typy zbraní: jak pistolí, tak i pušek a odstřelovačských zbraní. Atraktivní je také nabídka obrněných zařízení, munice a raket a také elektronických a IT řešení pro armádu.

Díky stále se zvyšujícím investicím do vývoje a výzkumu je tato nabídka stále bohatší a pestřejší.

 

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?