Hlavní navigace

Pomoc při zaměstnání zdravotně postižených: Srdcerváči příkladem

Sdílet

 Autor: © Christian Jung - Fotolia.com
Tři devítky: 9. 9. přesně v 9 hodin se rozeběhne ojedinělý projekt, který představili na tiskové konferenci 5. 9.v Praze zástupci Nadačního fondu pro podporu zaměstnanosti osob se zdravotním postižením, ČSOB a nadšenci, kteří mají „srdce na dlani.“

V České republice žije milion lidí s postižením a jen hrstka z nich má dnes to štěstí, že najde práci navíc odpovídající jeho vzdělání a schopnostem. V období od 9. září do 10. října 2013 se bude pět úspěšně pracujících zdravotně postižených lidí – Srdcerváčů (jejich příběhy najdete na www.srdcervaci.cz) – snažit prostřednictvím netradiční fundraisingové kampaně veřejnosti ukázat, že zdravotní postižení nemusí být překážkou, jak se bohužel mnozí zaměstnavatelé domnívají. Zároveň se budou snažit získávat od institucí, firem a významných osobností ojedinělé dárky nebo zážitky.

Umíte si představit, jakou radost umí udělat sportovnímu fanouškovi podepsaná hokejka Jaromíra Jágra nebo nadšenému studentovi ekonomie večer strávený družným rozhovorem u baru s hlavním makroekonomem ČSOB Tomášem Sedláčkem? Podobnou euforii zažívají také lidé se zdravotním postižením, když se jim podaří sehnat poctivou a dobrou práci.

 

Pomoci může každý 

Srdcerváčem se může stát každý z nás. Stačí si v období kampaně vybrat z katalogu unikátních dárků nebo zážitků, který není možné běžně koupit nebo získat. Kdo si pořídí originální dárek nebo zážitek pro sebe či pro své blízké, třeba už k nadcházejícím Vánocům, získá nejen běžně nedostupnou věc, ale zároveň pomůže odstranit část fyzických i mentálních bariér v zaměstnávání zdravotně postižených. 

V elektronickém katalogu, který bud rovněž k dispozici od 9. září na webových stránkách budou přitom k nalezení skutečně ojedinělé kousky, mezi které patří mimo jiné míč od Petra Čecha, podepsané tričko Usaina Bolta, výlet po pražských barech s Tomášem Sedláčkem či účast na natáčení spotu pro T-Mobile s Vojtou Kotkem. Kdo by si ze stovek unikátních položek nemohl vybrat, může projekt podpořit zasláním finančního daru nebo pořízením srdcerváčského trička, kterým ukáže, že mu osud postižených lidí není lhostejný.

 

 

Podepsaná hokejka je absolutní fetiš

Prvních pět týdnů bude moci veřejnost dražit na www.aukro.cz pět skutečně zajímavých dárků. První bude podepsaná hokejka od Jaromíra Jágra, dále podepsaná kniha Ztracený symbol od Dana Browna. Na závěr proběhne aukce večerních šatů na míru od přední české módní návrhářky Hany Havelkové. Lidé s postižením se často setkávají s nepochopením, veřejnost je plná mýtů, týkajících se života s handicapem. To ostatně dokazují i čísla nezaměstnanosti lidí s postižením. „V roce 2012 podle Českého statistického úřadu z 896 460 osob s postižením pracovalo jen 489 005. A Srdcerváči to chtějí změnit,“ říká Hana Potměšilová, ředitelka Nadačního fondu pro podporu zaměstnanosti osob se zdravotním postižením (NFOZP).

 

Zdravotně postižený zaměstnanec roku

NFOZP je jedinou neziskovou organizací, která chápe komplexitu překážek. Cíleně se tak věnuje nejen aktivnímu vytváření pracovních míst pro OZP, ale i osvětě a vzdělávání personalistů i vedení firem, které postižené zaměstnávají nebo se na to teprve chystají. Součástí činnosti je i aktivní lobbing, vedoucí k pozitivním změnám v legislativě, týkající se neziskového sektoru, zaměstnanosti a různorodé osvětové projekty pro zaměstnavatele i veřejnost. Patří mezi ně každoroční kampaně, zaměřené proti strachu ze zaměstnávání handicapovaných osob (kromě fyzického postižení třeba i s lupénkou nebo roztroušenou sklerózou) či organizace prestižní soutěže "Zdravotně postižený zaměstnanec roku" a spolupráce na odborném vedení sekce OZP na portálu Práce.cz. Spuštěn byl také projekt půlročních stáží zdravotně postižených studentů a absolventů vysokých škol.

 

Peníze nejsou to hlavní 

Cílem projektu proto není jen získat finanční prostředky na zajištění odpovídající, férové a perspektivní práce pro co největší počet zdravotně postižených, ale především změnit pohled společnosti na zdravotně postižené a ukázat, že mohou a chtějí pracovat stejně kvalitně jako ti zdraví. „Podpora zaměstnávání osob se zdravotním postižením patří dlouhodobě mezi priority ČSOB. Banka chce zvýšit podíl osob s handicapem mezi svými zaměstnanci a zároveň přispět k odstranění stereotypů, souvisejících s různými typy zdravotního postižení. Prostřednictvím interní kampaně za účasti neziskových organizací, které pracují s postiženými a které ČSOB podporuje, mohou lidé v bance blíže poznat život s postižením a zjistit, že handicap není často na první pohled vidět a zdaleka nemusí mít vliv na kvalitu práce a výkon zaměstnance,“ doplňuje Alena Králíková manažerka společenské odpovědnosti ČSOB, která je hlavním partnerem projektu.

Patří mezi ně každoroční kampaně, zaměřené proti strachu ze zaměstnávání handicapovaných osob (kromě fyzického postižení třeba i s lupénkou nebo roztroušenou sklerózou) či organizace prestižní soutěže "Zdravotně postižený zaměstnanec roku" a spolupráce na odborném vedení sekce OZP na portálu Práce.cz. Spuštěn byl také projekt půlročních stáží zdravotně postižených studentů a absolventů vysokých škol. Informace o všech projektech, minulých i chystaných, vždy naleznete na internetových stránkách fondu.

 

Komu ku prospěchu

Výtěžek transparentního projektu k 31. říjnu 2013 bude do konce roku rozdělen ve formě grantů na otevření nových pracovních míst pro osoby se zdravotním postižením a pořízení materiálního či hmotného vybavení, které toto zaměstnání umožní, dále také na rozvoj samostatného podnikání osob se zdravotním postižením a obecný rozvoj příležitostí pro osoby se zdravotním postižením na běžném trhu práce. 

Veřejnost bude moci podpořit projekt Srdcerváčů i po tomto termínu. Prostředky, získané po prvním listopadu, budou použity v grantovém řízení 2014.

cyber23

 

 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku