Hlavní navigace

Poprvé na světě: Ready-made evropská společnost sídlící na Kypru

9. 1. 2012

Sdílet

Založení evropské společnosti sídlící na Kypru si mohly dovolit pouze ty největší finanční skupiny jako KKCG, RPG Industries nebo slovenský Istrokapital. Příslušná právní forma je nyní dostupná širšímu okruhu podnikatelů.

Díky nové možnosti získat evropskou společnost s touto prestižní právní formou jako ready-made už není nutné evropskou společnost složitě vytvářet zahraničními fúzemi a dalšími komplikovanými způsoby. Stačí jen koupit založenou firmu a začít podnikat. V České republice se evropské společnosti dlouhodobě těší značné oblibě, dosud jich bylo založeno 588 z celkových 1005 v celé EU. Převratnou novinkou je ready-made evropská společnost založená na Kypru. „Největší výhodou kyperské evropské společnosti je kombinace mimořádné prestiže, daňových výhod a právní jistoty. Také proto je Kypr sídlem holdingů jako KKCG, RPG Industries nebo Istrokapital,“ říká Mária Ščamburová, obchodní ředitelka Společnosti Online, lídra prodeje ready-made společností.

 

Anglosaské právo mezi PIGS..

Na Kypru jsou statisíce firem s méně prestižní právní formou Ltd. (obdoba české s.r.o.). Evropských společností je pouze 13. Zatímco prestiž kyperského Ltd. může být zpochybňována, image na Kypru sídlící evropské společnosti je neotřesitelná. „V České republice je mimořádný zájem o evropské společnosti i daňovou optimalizaci. Jen na Kypru optimalizuje své náklady podle prestižní společnosti Čekia 1604 českých firem. Předpokládám, že kombinace prestiže a daňových výhod osloví desítky podnikatelů,“ předpovídá Mária Ščamburová.

Na Kypru si Češi cení vstřícný daňový systém a stabilní právní prostředí vycházející z tradic anglosaského práva. Díky právním jistotám a členství v EU není Kypr vnímán jako offshore daňový ráj, ale jako seriózní země vhodná pro umístění rozsáhlých mezinárodních holdingových struktur. „Daň z příjmu 10 %, daňové osvobození při inkasu dividend a prodeji podílů v dceřiných společnostech nebo cenných papírů činí z kyperské společnosti vynikající volbu pro sídlo holdingu. Daňové výhody umocňuje rozsáhlá síť smluv zabraňujícím dvojímu zdanění a smluv o ochraně investic,“ říká Viktor Hába, specialista mezinárodního daňového plánování společnosti Akont Trust Company a dodává: „Například firma prodávající v Česku elektroniku z Asie, která za rok vytvoří zisk 10 milionů korun, by měla na dani z příjmu zaplatit 1,9 milionů. Pokud bude sídlit na Kypru, zaplatí milion korun. To jí poskytne výrazný náskok před konkurencí.“

 

Sedm akcionářů podmínkou...

Přesto, že kyperské evropské společnosti kombinují řadu výhod, nelze předpokládat, že by u podnikatelů opadl zájem o české SE. Evropská společnost sídlící v Česku totiž může mít pouze jediného akcionáře, zatímco na Kypru musí být akcionářů alespoň sedm. Opatření se v praxi řeší dosazením profesionálních nominee akcionářů jednajících dle pokynů vlastníka, případně dalšími cestami vyhovujícími kyperskému právnímu řádu.

Kyperskou ready-made SE lze zakoupit během jediného dne a začít ji okamžitě využívat. Dořešení všech formálních záležitostí na kyperském rejstříku je otázka několika týdnů. Stejně tak lze na Kypru vytvořit evropskou společnost, která bude založena na míru (tailor-made SE). Vznik takovéto společnosti trvá v řádu týdnů.

Další podrobné informace naleznete na www.kyperskaspolecnost.cz

 

Srovnání výhod evropské společnosti v České republice a na Kypru:

 

 

Česká SE

Kyperská SE

Prestiž

Vysoká, postupně snižována značným počtem SE v Česku

Velmi vysoká, na Kypru je pouze 13 SE

Daňové výhody

Pouze v rámci českého zákona, omezené možnosti (viz tabulka níže)

kyperské zákony nabízejí širší možnosti (viz tabulka níže)

Ochrana investic v ČR

Zajištěna pouze českými zákony

Možnost aplikace výhod plynoucích ze smluv o ochraně investic

Právní stabilita

Nízká, české zákony se často mění, někdy i účelově

Vysoká, Kypr má mimořádně stabilní právní prostředí

Anonymita vlastnictví

Vysoká

Vysoká

Počet osob v orgánech SE

1 člen představenstva + 1 člen dozorčí rady

2 členové správní rady

Cena za koupi a první rok provozu

 od 179 000 Kč

od 199 000 Kč

 

Daňové výhody, srovnání Kypru a České republiky

 

 

Česká republika

Kypr

Daň z příjmu

19 %

10 %

Zdanění přijatých dividend

15 % (v určitých případech 0 %)

0 %

Zdanění prodeje podílu v dceřiných společnostech

a obchody s cennými papíry

19 % (v určitých případech 0 %)

0 %

Zdanění vyplacených dividend

15 % (v určitých případech 0 %)

0 %

DPH

10 % a 20 %, do budoucna nejistá

0 %, 5 %, 8 % a 15 %

 

 

Zdroj: Společnosti Online s.r.o.

 

 

Byl pro vás článek přínosný?