Hlavní navigace

Používání Windows XP po 8. dubnu ohrozí bezpečnost internetového bankovnictví, vyslídí i rodné číslo

11. 3. 2014

Sdílet

 Autor: © Photographee.eu - Fotolia.com
Ukončení podpory dne 8. dubna 2014 znamená, že již nebudou vydávány aktualizace opravující možné bezpečnostní zranitelnosti systému. I když je možné, že někteří výrobci bezpečnostního softwaru budou vydávat aktualizace na své produkty určené pro Windows XP i po skončení podpory, nebudou schopni eliminovat rizika spojená s nezáplatovanými chybami.

Popularita internetového bankovnictví v Česku strmě stoupá. Podle průzkumu společnosti Ernst & Young z roku 2012 jej využívají tři čtvrtiny obyvatel Česka. Stejně tak rychle roste popularita nakupování přes internet. Podle údajů ČSÚ nakoupily v roce 2013 na internetu více než 3 miliony Čechů. Ti provedli více než 9 milionů plateb. Patříte mezi ně také? A používáte vy nebo někdo z vašich blízkých stále operační systém Windows XP? V tom případě byste se měli mít na pozoru. Pokud jej budete používat i po 8. dubnu 2014, kdy skončí jeho podpora, můžete se vystavit značnému riziku. Může totiž dojít k ohrožení bezpečnosti vašeho internetového bankovnictví, ke zneužití informací o vašich platebních kartách nebo vašich osobních údajů.

 

Ukradnou hesla k e-mailům, údaje o bankovní kartě 

Ukončení podpory dne 8. dubna 2014 znamená, že již nebudou vydávány aktualizace opravující možné bezpečnostní zranitelnosti systému. I když je možné, že někteří výrobci bezpečnostního softwaru budou vydávat aktualizace na své produkty určené pro Windows XP i po skončení podpory, nebudou schopni eliminovat rizika spojená s nezáplatovanými chybami ve Windows XP. „S antivirem to bude jako pořídit si velmi bezpečné vchodové dveře do domu, ale klíč od nich schovat pod rohožku,“ uvádí Lukáš Křovák, manažer divize Windows Client společnosti Microsoft v České republice.

V počítačích většiny uživatelů se nachází celá řada velmi citlivých informací. Lidé si tam ukládají různé přístupové údaje, hesla či osobní informace. Kybernetičtí útočníci se přitom zaměřují právě na získání takovýchto informací a využívají k tomu jakákoli slabá místa, která se jim podaří objevit. Pokud by takové slabiny našli ve Windows XP, mohou získat přístup k vašim datům, a skrze ně třeba i k vašim penězům. Pokud se ale útočníkům podaří na váš počítač s využitím nějaké bezpečnostní mezery nainstalovat škodlivý software, například keylogger, bude jim počítač odesílat citlivé informace, které uživatel napadeného počítače napíše na klávesnici. Útočník tak například získá hesla k e-mailům, údaje o bankovní kartě nebo přístupové údaje k internetovému bankovnictví.

 

Vyslídí rodné číslo, čísla dokladů

V online světě pak takový útočník může skoro vše. Přihlásit se do internetového bankovnictví uživatele a libovolně disponovat s jeho účtem, s pomocí údajů z jeho platebních karet zase jeho jménem nakupovat. Prostřednictvím přístupu k e-mailovým účtům či on-line úložištím může získat i další informace jako třeba rodné číslo, čísla dokladů a další informace, které čas od času každý do e-mailu uvede. Hypoteticky tak může dokonce ukrást identitu napadeného. Pro firemní uživatele pak může používání Windows XP bez dalších bezpečnostních aktualizací znamenat nejen možné zneužití citlivých obchodních informací útočníky, ale také nesplnění různých certifikačních procesů, ať již jde o normu ISO nebo některé další standardy.

 

 

Cloud23