Hlavní navigace

Přebytek bilance zahraničního obchodu je v I.Q meziročně nepatrně horší

8. 5. 2015

Sdílet

 Autor: © Ivan Kruk - Fotolia.com
Březnový přebytek byl o 6 mld. Kč nižší, což se celkově negativně projevilo na výsledku za celý první kvartál letošního roku. V meziročním srovnání se zmenšil přebytek o 1 mld. Kč.

Podle aktuálně zveřejněných čísel skončila v březnu bilance zahraničního obchodu v národním pojetí v běžných cenách přebytkem 19,2 mld. Kč, který byl meziročně o 6 mld. Kč nižší. Vývoz se meziročně zvýšil o 10,2 % (na 302,4 mld. Kč) a dovoz o 13,7 % (na 283,1 mld. Kč).

 

I když se podařilo vyvézt českým exportérům v meziročním srovnání zboží v hodnotě o téměř 30 mld. Kč vyšší, přesto za horšími březnovými čísly stojí především výrazněji větší schodek bilance telekomunikačních zařízení (o 3,5 mld. Kč) a strojů a zařízení k výrobě energie (o 2,3 mld. Kč). Naopak pozitivní vliv na bilanci měla i nadále nižší cena ropy na světových trzích. U minerálních paliv tak došlo ke snížení deficitu o 1,9 mld. Kč. Vývozcům se dařilo především na trzích EU, kde dokázali zvýšit přebytek o 6,6 mld. Kč na celkových 61,6 mld. Kč. Na druhé straně se ale prohloubil schodek obchodu se státy mimo EU o 12,3 mld. Kč na 40,8 mld.

 

Především vlivem výrazného zvýšení dovozu v měsíci březnu skončil první kvartál letošního roku přebytkem o 1 mld. Kč nižším ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Celkem dosáhl přebytek obchodní bilance v národním pojetí 54,6 mld. Kč.

soutez_casestudy

 

Zdroj: Asociace exportérů

Byl pro vás článek přínosný?