Hlavní navigace

Prezident Kazachstánu Nazarbajev si pochvaloval celní unii s Ruskem a Běloruskem

24. 10. 2012

Sdílet

 Autor: © Tatesh - Fotolia.com
"Máme v Kazachstánu plány na výstavbu 700 továren. Chceme utratit šedesát miliard dolarů. Zveme vás, abyste se na realizaci těchto investic podíleli,“ uvedl dnes kazašský prezident Nursultan Nazarbajev na Česko-kazašském fóru v Praze.

Objem vzájemného obchodu zvýší dnes podepsané kontrakty mezi českými a kazašskými firmami za více jak 155 milionů USD, většina z nich se týká živočišné oblasti a potravinářství, farmaceutického průmyslu a zdravotnické výroby. K slavnostnímu podpisu osmi kontraktů došlo v rámci Česko-kazašského podnikatelského fóra, které proběhlo v Lichtenštejnském paláci v Praze za účasti kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva a českého prezidenta Václava Klause.

 

1500 kazašských studentů může vidět Karlštejn

Fórum za účasti více jak 150 podnikatelů otevřel svým projevem Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, který byl jeho hlavním organizátorem. „Jsme svědky zvyšujícího se českého exportu do Kazachstánu. Jestliže vloni představoval 213 milionů USD, tak letos jen za prvních osm měsíců dosáhnul téměř 207 milionů USD. Obě strany mají přitom enormní zájem o další povzbuzení vzájemného obchodu,“ uvedl Jaroslav Hanák. Přispět by k tomu měla i dnes stvrzená Dohoda o spolupráci mezi Obchodní a průmyslovou komorou republiky Kazachstán a Svazem průmyslu a dopravy ČR, kterou podepsal šéf Svazu Jaroslav Hanák a prezident komory Sabyr Jesimbekov. Samotná obchodní výměna přesáhla v loňském roce 862 milionů USD.

Ve svém vystoupení na Fóru Jaroslav Hanák zmínil i skutečnost, že v Kazachstánu působí třicítka společných podniků. Poukázal také na fakt, že v ČR se učí 1500 kazašských studentů. „Oceňujeme, že součástí vašich snah o modernizaci země je podpora vzdělání mladých lidí a jejich vysílání do zahraničí. Vážíme si toho, že kazašští studenti se učí v naší republice a chápeme to jako investici do našich budoucích ekonomických vztahů,“ řekl Jaroslav Hanák. Poukázal i na některé dobré zkušenosti našich firem s přístupem úřadů Kazachstánu. Jako příznivou zprávu zmínil skutečnost, že místopředseda tamní vlády jezdí autem značky Škoda.

 

Dva prezidenti, dva šéfové svazů, 150 firem

Prezident Václav Klaus ve své následné řeči ocenil návštěvu jeho kazašského protějšku. „Přáli bychom si, aby to byl signál intenzivnější ekonomické spolupráce. V roce 2004 jsem vykonal cestu do Kazachstánu a tehdy jsme začali více spolupracovat. Jsem proto rád, že prezident Nazarbajev přijal mé pozvání,“ uvedl prezidenta Václav Klaus. Poukázal současně na to, že rychle rostoucí kazašská ekonomika se svým nerostným bohatstvím a plány industrializace je ohromným potenciálním partnerem pro ČR a české firmy. „Budu velmi rád, pokud tato dvou denní návštěva přispěje k byznysu,“ poznamenal Václav Klaus.

Ve stejném duchu se nesl i projev kazašského hosta. „Jste pro nás důležití partneři. Chceme a očekáváme však aktivní přístup českých firem. Co pro ně uděláme je, aby působily v podnikatelsky příznivém prostředí. Byznys si ale musíte udělat sami,“ prohlásil prezident Nursultan Nazarbajev. Jako výhodu uvedl celní unii s Ruskem a Běloruskem. Zmínil také plány rozvoje průmyslu a výstavby více jak 700 továren. „Chceme proinvestovat 60 miliard dolarů. Zveme vás, abyste se na realizaci těchto investic podíleli,“ uvedl kazašský prezident. O reálnosti naplňování těchto vládních záměrů svědčí fakt, že jen za poslední období bylo v Kazachstánu postaveno 440 nových továren a ročně se vybuduje 1500 kilometrů silnic a železnic. „Máme zájem o vaše technologie a zkušenosti, zejména pak v oblasti podnikání malých a středních podniků,“ dodal Nursultan Nazarbajev. Součástí fóra byla i individuální jednání mezi podnikateli. Za kazašskou stranu se jich zúčastnily téměř čtyři desítky podnikatelů-členů delegace.

CS24

 

 

Byl pro vás článek přínosný?