Hlavní navigace

Private equity: Investoři z USA přestali vnímat Evropu jako kandidáta na kolaps

14. 5. 2014

Sdílet

Zdá se navíc, že také střední Evropa se konečně odráží ode dna: podíl respondentů, kteří očekávají nárůst obchodní aktivity, vzrostl na 60 %, což je dvakrát více než při posledním průzkumu a představuje vůbec nejvyšší stupeň vyjádřené důvěry za poslední dva roky.

Podle nejnovějšího průzkumu společnosti Deloitte, týkajícího se důvěry investorů v regionu střední Evropy v oblasti private equity (Deloitte Central Europe Private Equity Confidence Survey), důvěra investorů ve střední Evropě i nadále roste a v současné době se přibližuje maximu, který tento region zažíval v letech 2003 až 2007. 

 

Loni jsme byli svědky ukončení několika fondů

„Zdá se, že střední Evropa se konečně odráží ode dna: podíl respondentů, kteří očekávají nárůst obchodní aktivity, vzrostl na 60 %, což je dvakrát více než při posledním průzkumu a představuje vůbec nejvyšší stupeň vyjádřené důvěry za poslední dva roky. Nejde jen o to, že se situace konečně začala zlepšovat v porovnání s minulými obtížnými roky, ale celkově je nálada obchodníků mnohem optimističtější, což koneckonců potvrzuje i náš průzkum. Průzkum a reakce respondentů nám dodávají optimismus,“ říká k výsledkům Garret Byrne, partner společnosti Deloitte, který je vedoucí pro oblast soukromého kapitálu ve střední Evropě. 

Na růst důvěry může mít vliv mnoho faktorů. Podle Garreta Byrna již mnozí přestali vnímat situaci v Evropě jako „hraničící s kolapsem“ a někteří investoři, zejména ze Spojených států amerických, se opět zaměřili na Evropu a středoevropský region. „Loni jsme byli svědky ukončení několika fondů a očekává se, že další budou následovat, což znamená, že budou moci být realizovány nové investice,“ dodává Garret Byrne. „A můžeme očekávat ještě více, protože v letošním průzkumu vzrostl podíl respondentů, kteří očekávají, že se budou více zaměřovat na získávání finančních prostředků, téměř na pětinu (19 %),“ doplňuje Garret Byrne.

 

Půjčky a úvěry budou dostupnější

Ekonomické podmínky pomáhají trhu znovu získat ztracenou dynamiku: dvě třetiny respondentů očekávají, že ekonomický propad se bude zlepšovat, což představuje nárůst oproti 43 % z minulého průzkumu a zároveň se jedná o nejvyšší úroveň vyjádřené důvěry v ekonomickou situaci od roku 2004, kdy se 8 zemí ze středoevropského regionu připojilo k Evropské unii. Garret Byrne zdůrazňuje, že „víra, že bude líp, je nezbytným předpokladem pro uzavírání obchodů – důvěra umožňuje majitelům ustoupit od defenzivního řízení podniku a  plánovat růst. Fondy private equity jsou velmi dobře připraveny na spolupráci s těmito podniky usilujícími o dosažení svých plánů.“ 

Pozitivním zjištěním je také skutečnost, čtvrtina respondentů (27 %) očekává, že půjčky a úvěry budou dostupnější. „Jde o nejvyšší stupeň důvěry v dluhový trh za poslední tři roky. Přístup k finančním zdrojům umožňuje podnikům – a fondům private equity - investovat do budoucnosti. Nové finanční prostředky získané fondy private equity společně s dostupným dluhovým financováním mohou střední Evropě pomoci vrátit se na vrchol ekonomického výkonu,“ uzavírá Garret Byrne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cloud23