Hlavní navigace

Private Equity: V oblasti fúzí a akvizic bují optimismus investorů

10. 6. 2013

Sdílet

 Autor: © bit.it - Fotolia.com
K významné transakci, největší za několik posledních let, došlo v Polsku. Jde o prodej společnosti Lux-Med, která byla prodána společnostmi Mid Europa Partners a Accession Mezzanine Capital společnosti BUPA za 400 milionů eur.

Odborníci ze střední Evropy na fúze a akvizice v oblasti soukromého kapitálu opět nalézají optimismus, který se projevuje třicetibodovým nárůstem v indexu důvěry soukromého kapitálu ve střední Evropě společnosti Deloitte (Deloitte Central Europe Private Equity Confidence Index), velkým počtem významných transakcí provedených v regionu střední Evropy, ale i úspěchem ve získávání finančních prostředků, což je důkazem toho, že je tento region pro zahraniční investory i nadále atraktivní.   

„V současné době převládají na trhu transakce ze strany kupujících a poskytovatelé úvěrů ve střední Evropě mají likviditu i chuť půjčovat. Bude zajímavé sledovat chování investorů na pozadí této nové situace, kdy stále více subjektů provádějících transakce bude mít k dispozici nové finanční prostředky k investicím. Je dobrou zprávou, že se takovéto názory objevují právě v době, kdy průzkum důvěry soukromého kapitálu společnosti Deloitte slaví jubilejní desáté vydání,“ uvedl k výsledkům květnového průzkumu Garret Byrne, partner společnosti Deloitte, který je vedoucí pro oblast soukromého kapitálu ve střední Evropě.

 

 

...plánují větší objem nákupů než prodeje

Třicetibodový nárůst v indexu důvěry oproti minulému průzkumu provedenému v říjnu 2012 byl způsoben především výrazným poklesem počtu respondentů, kteří předpovídali další hospodářský propad (z 69 % na pouhých 21 %), sílícím optimismem v souvislosti s efektivností finančních investic a vyšším podílem dotázaných, kteří v nadcházejících šesti měsících plánují větší objem nákupů než prodeje. 

„Jako konkrétní příklad významných transakcí lze jmenovat největší odchod soukromé společnosti za posledních několik let, k němuž došlo v Polsku. Jedná se o prodej společnosti Lux-Med, která byla prodána společnostmi Mid Europa Partners a Accession Mezzanine Capital společnosti BUPA za 400 milionů eur. Prodej české distribuční plynárenské sítě Net4Gas, jejímž vlastníkem byla společnost RWE, společnostem Allianz Capital Partners a Borealis za 1,6 miliardy eur je dalším důkazem toho, že se na trh fúzí a akvizic v regionu střední Evropy opět navrací důvěra,“ doplnil k aktuálnímu průzkumu Vladimír Šolc, partner v oddělení finančního poradenství společnosti Deloitte.

 

Většina investorů zůstává i nadále opatrná... 

„Na většině transakcí vidíme minimálně dvakrát více zájemců z řad Private Equity, než oborových investorů. Nicméně poměr u konečných kupujících bude výrazně vyrovnanější,“ dodal Vladimír Šolc. 

Na okamžik, kdy bude možné konstatovat, že důvěra investorů je zpátky v plné síle, si však musíme ještě určitou chvíli počkat. Podle výsledků posledního průzkumu velká část respondentů stále ještě žádné změny neočekává, poněvadž investoři vyčkávají, až tyto náznaky narůstajícího optimismu přejdou ve výraznou změnu celkové nálady na trhu. 

Z tohoto pohledu je vždy jedním z nejpřesnějších ukazatelů podíl investorů, kteří se v nadcházejících šesti měsících hodlají zaměřit na správu portfolií spíše než na získávání nových finančních prostředků či investice. Hodnoty tohoto ukazatele v posledním průzkumu odpovídají výsledkům z října 2008, kdy se na své portfolio soustředilo rekordních 55 % dotázaných investorů, z čehož vyplývá, že většina investorů zůstává i nadále opatrná.

 

Počítají s neměnnou dostupností dluhového financování...

Dalším ukazatelem podobného postoje je fakt, že 72 % dotázaných očekává, že z hlediska transakcí zůstane míra konkurence stejná i v následujících několika měsících. Kromě toho stálé více respondentů počítá s neměnnou dostupností dluhového financování. Od října 2012 jejich počet vzrostl z 69 % na 76 %, což je nejvyšší procento od dubna 2007. 

„Po neradostných vyhlídkách z konce roku 2012 jsou však tyto výsledky celkově povzbudivým důkazem vzrůstajících tendencí. Nejvíce optimismu v současnosti přináší řada aktivit související se získáváním finančních prostředků, což nejlépe dokládá úspěch společnosti Abris Capital Partners, které se v rámci jejího druhého fondu podařilo dosáhnout stropu ve výši 450 milionů eur. Díky tomu lze předpokládat, že nový objem kapitálu by již v blízké době mohl vyústit ve znovuoživení transakční činnosti,“ doplnil Garret Byrne. 

 

 

Celá studie s názvem Deloitte Central Europe Private Equity Confidence Survey je dostupná na www.deloitte.com/ce-private-equity-confidence.

 

 

 

ICTZ24

 

 

Byl pro vás článek přínosný?