Hlavní navigace

Pro účetní software je FORPSI Cloud jako stvořený

Sdílet

 Autor: forpsicloud.com
Cloudové služby zažívají v posledních měsících velký rozmach. Snaha o snižování nákladů na IT jim v tomto ohledu značně nahrává. Velké internetové společnosti dnes provozují v cloudu široké portfolio služeb cílených na uživatele bez geografického rozlišení. Existuje ale skupina softwaru, u které nelze tento masový přístup s ohledem na předpisy platné v jednotlivých zemích aplikovat. Jde o účetní software.

Zapomeňte na PC v kanceláři

V menších firmách bývalo obvyklé, že pro účetní program byl vyhrazen jeden počítač, většinou běžný kancelářský PC, kde se příliš nedbalo na redundanci hardwaru. Takový stroj však postupem času zastarává fyzicky i morálně. Rozhodnutí, zda se zbavit starého PC a přesunout účetní program na cloud, je s příchodem cenově dostupných cloudových služeb poměrně jednoduché. Pojem cloud je široký, takže je dobré zorientovat se v nabídce realizací. V úvahu pro tento typ použití připadají varianty SaaS (Software as a service – Aplikace jako služba) a IaaS (Infrastructure as a service – Infrastruktura jako služba).

 

Aplikace, nebo infrastruktura?

U varianty SaaS je aplikace poskytována přímo z cloudu, nejčastěji ve formě zpřístupnění přes webový prohlížeč. Správa dat a údržba virtuálního i fyzického stroje, ze kterého aplikace běží, jsou na poskytovateli cloudu. Náklady na tuto správu jsou započteny do ceny služby.

Pronájem infrastruktury (IaaS) znamená většinou pronájem virtuálního serveru. Nižší cena je kompenzována vyššími nároky na uživatele, jemuž je svěřena správa cloudového serveru.

 

Stačí málo...

V případě volby IaaS varianty zjistíme před výběrem virtuálního serveru nároky na systémové prostředky a operační systém. Většina českých účetních programů je určena k provozu na OS Windows. Zvolíme proto virtuální server s tímto systémem, např. ve verzi Windows 2008. Minimálními HW prostředky pak jsou jeden virtuální procesor, 2 GB operační paměti a 40GB pevný disk. Server v této konfiguraci pořídíte za cenu několika málo stokorun měsíčně. Pro účetnictví s malým objemem dat toto řešení plně vyhoví.

 

Cloud se přizpůsobí

V případě narůstajících nároků lze konfiguraci cloud serveru průběžně navyšovat. Není problém rozšířit pevný disk, velikost paměti či počet procesorů. Přechod na vyšší verzi účetnictví nevyžaduje přeinstalování serveru nebo pořízení nového. Jako příklad by mohly posloužit ekonomický systém Stormware a přechod mezi jeho verzemi Pohoda Lite a Pohoda SQL.

 

Cloud nezklame

K výhodám cloudového řešení patří také multiuživatelské prostředí (přes vzdálenou plochu může s účetnictvím pracovat najednou více uživatelů), redundance, a tedy i minimalizace rizika ztráty dat stejně jako jištěná infrastruktura datacenter, která poskytuje záruku nepřetržitého běhu virtuálního serveru.

FORPSI Cloud umí

Cloudové služby poskytuje v široké nabídce společnost INTERNET CZ. Pod značkou FORPSI Cloud jsou na http://www.forpsicloud.cz/ k výběru škálovatelné Cloud servery PRO, předem připravené konfigurace serverů SMART nebo služby Cloud Object Storage či Cloud Monitoring. Zázemí cloudových služeb poskytují vlastní datacentra s garancí maximální dostupnosti a zabezpečení dat.

INTERNET CZ, a. s.
www.forpsicloud.cz
info@forpsicloud.cz

Byl pro vás článek přínosný?