Hlavní navigace

Prudký nárůst důvěry v obchodování v regionu CEE byl předčasný, zjistil průzkum mezi finančními profesionály

10. 12. 2015

Sdílet

Nedávné rychlé obnovení důvěry v obchodování ve střední a východní Evropě se podle nejnovějšího globálního průzkumu mezi finančními profesionály ukázalo být předčasné. Finanční profesionálové totiž mohou sotva zůstat nedotčeni kombinací posledních čtvrtletních zpráv o špatných výsledcích, zmatku na finančních trzích, propadu cen komodit a obavami o dvě hlavní světové ekonomiky, USA a Čínu.

Globální výzkum ekonomických podmínek (GECS) organizovaný ACCA (Asociace certifikovaných účetních) a IMA (Institut manažerských účetních) ukázal, že ve třetím čtvrtletí roku 2015 se úroveň důvěry ve střední a východní Evropě prudce propadla zpátky na úroveň, na níž se držela po většinu loňského roku. Ačkoliv obavy z vystoupení Řecka z eurozóny, které by mohlo přidusit poskytování půjček evropských bank tomuto regionu, prozatím polevily, problémy Ruska v posledním čtvrtletí naopak eskalovaly.

 

Opětovný pád cen ropy poškodil příjmy z vývozu. Další propad rublu jen prohloubil obavy z inflace a způsobil potíže firmám s dluhy v cizích měnách. Od ruských firem stále více zaznívají obavy ohledně negativních dopadů nestabilní měny. Také se více než kdykoli během posledních čtyř let obávají, že vláda bude nucena snížit výdaje.

 

Zbytek regionu je z větší části nezávislý na cenách komodit. Většina ekonomik by vlastně měla mít prospěch z jejich nízkých cen. Někteří komentátoři vyjádřili obavy, že skandál firmy VW se negativně odrazí v celém výrobním sektoru regionu. Podíváme-li se však na jiné podobné případy povinných prohlídek vozidel, ukáže se, že veškeré negativní dopady budou jen krátkodobé.

 

Podle průzkumu s 950 účastníky, jenž je nejrozsáhlejším pravidelným světovým průzkumem mezi finančními profesionály, je po prudkém propadu důvěry ve třetím čtvrtletí 2015 důvěra v ekonomiku ve světovém měřítku na nejnižším bodě za poslední čtyři roky. Průzkum ukázal, že rozvíjející se trhy v regionu asijské části Tichomoří utrpěly nejprudší pokles. Došlo k tomu v důsledku obav o čínskou ekonomiku, na níž mnohé z těchto zemí spoléhají, a v důsledku aktuálního poklesu cen komodit. Mnoho firem v tomto regionu zmrazilo nábory a investice do zaměstnanců klesají.

 

V samotné Číně také nejsou finanční profesionálové příliš optimističtí a důvěra se blíží nejnižší úrovni od zavedení GECS. Velká část firem omezuje investice a 44 procent respondentů zmrazilo nábor nových zaměstnanců nebo ruší pracovní pozice. Více než polovina dotazovaných firem potvrdila, že bylo mnohem méně ziskových příležitostí než před šesti měsíci.

Další světový ekonomický obr, USA, bude i nadále významně ovlivňovat světovou ekonomiku. Zatímco silný americký dolar podkopával konkurenceschopnost amerických vývozců, rozhodnutí o možnosti odložit zpřísnění měnové politiky až na příští rok poskytlo měnám rozvíjejících se zemí na začátku posledního čtvrtletí oddychový čas.

 

„Tato nejnovější GECS zpráva poukazuje na to, že známky zotavení v USA nejsou založeny na pevných základech a vývoz, výroba a růst zaměstnanosti nevykazují uspokojivé výsledky. Zatímco důvěra v obchodování prudce klesla, základní ekonomické podmínky stále vypadají dostatečně stabilně a v následujících čtvrtletích pravděpodobně dojde ke zlepšení,“ řekl Raef Lawson, Ph.D., viceprezident pro výzkum IMA.

Západní Evropa si zachovává větší důvěru díky programu kvantitativního uvolňování Evropské centrální banky, který napomáhá oživení v oblasti bankovních úvěrů v celém regionu. Existuje názor, že téma řecké krize prozatím ustoupilo do pozadí a že Eurozóna je nyní jako celek lépe připravena vypořádat se s eventuálním vystoupením Řecka z Unie.

soutez_casestudy

 

Faye Chua, ředitelka Business Insights v ACCA, řekla: „Finanční profesionálové po celém světě mohou sotva zůstat nedotčeni kombinací posledních čtvrtletních zpráv o špatných výsledcích, zmatku na finančních trzích, propadu cen komodit a obavami o dvě hlavní světové ekonomiky, USA a Čínu. Přestože globální ekonomika momentálně stojí na nestabilní půdě, existují i důvody k optimismu a lze očekávat zvýšení růstu. Vzhledem k současné situaci globálních trhů však budou muset být finanční profesionálové stále připraveni pomoci firmám všech velikostí a i nadále překonávat těžké situace.“

Byl pro vás článek přínosný?