Hlavní navigace

Průmysl a zahraniční obchod: Jízda na plný plyn? Minulost

Sdílet

Komentář k datům Českého statistického úřadu, zveřejněným 8. srpna.

Český průmysl i zahraniční obchod zpomaluje, stavebnictví se dále propadá. Důvěra v eurozóně klesá, v Německu výrazně. Největší evropská ekonomika už neporoste tempem z letošního jara. Čeká nás, co jsme nečekali – alespoň ne takhle brzy. 

 

Drahomíra DubskáStavebnictví – velký pesimismus 

České stavebnictví je odvětvím nejhůře postiženým krizí. Loňský meziroční propad stavební produkce reálně o 7,1 % (předloňský o 0,9 %) jistě nejde zlomit do kladných čísel okamžitě. Pokračující pokles v letošním druhém čtvrtletí o dalších 5,7 % proti stejnému období 2010 však ukazuje, že odvětví se z krize nevzpamatovává ani náznakem: počet stavebních povolení se sice zvýšil, ale vydaná byla především na menší stavby. Je to patrné ze skutečnosti, že orientační hodnota staveb byla meziročně o téměř desetinu nižší. Zahajovanou bytovou výstavbu decimoval hlavně vývoj v segmentu bytových domů – bytů v nich nebyla proti loňskému červnu zahájena ani polovina. U dokončených bytů také žádná sláva – bylo jich o pětinu méně, v bytových domech dokonce o třetinu.

 

Pokles se dále prohloubil 

Alarmující je zejména zvětšení poklesu produkce v samotném červnu – jestliže za celé pololetí bylo stavebnictví podle ČSÚ meziročně níž o 2 % a za předchozí tři měsíce (březen až květen) o 2,4 %, pak červnový propad činil už 6,3 %. A v plné stavební sezóně! Krach desítek stavebních firem za krize má podle hlasů ze samotného odvětví pokračovat a jejich celkový počet se má ztenčit o zhruba pětinu. Červnový průzkum KPMG provedený u stovky podniků ukázal obrovský pesimismus: letos má podle názoru jejich manažerů poklesnout stavební produkce o 5 %, příští rok o další procento.

 

Veřejných zakázek jen asi polovina 

Špatný stav realitního trhu neukazují jen čísla ČSÚ, ale i katastru nemovitostí. Podle dat Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního (ČÚZK) byl počet transakcí s byty za letošní první pololetí meziročně o čtvrtinu nižší, se stavebními parcelami o desetinu. 

Přitom pozemní stavitelství je na tom ještě relativně dobře ve srovnání s vývojem u inženýrských staveb, kde se produkce v červnu propadla meziročně v dvojciferném gardu (-12,4 %), když pololetní meziroční snížení i pokles předchozích tří měsíců zde byly dosud pouze jednociferné. Závislost velkých společností na veřejných zakázkách je fatální – podle Svazu podnikatelů ve stavebnictví byly v roce 2010 vypsány tendry v hodnotě 120 mld. korun, letos má jejich objem klesnout na necelých 50 mld. korun. Největší společnosti přitom uvádějí, že jiné než velké zakázky pro stát, kraje či obce tvoří jen pětinu jejich produkce. Aby jim vůbec nějaká zakázka kápla, slevují na maržích až na krev. České stavebnictví tak zřejmě drží nad vodou malé firmy. Jsou logicky více využívané při rekonstrukcích a stavbách menšího rozsahu.

 

Průmysl v očištění proti květnu klesl 

Oproti stavařům se produkce v průmyslu sice drží, ale její dynamika citelně klesá – meziročně na stále hezkých +7,4 %, meziměsíčně na nepříjemných -1,9 %. Závažnější je však jiná věc: tržby stouply pomaleji než produkce, nové zakázky ještě pomaleji než tržby. V červnu ve všech případech výrazněji než podle dat za druhý kvartál. Klesala především odvětví orientovaná na vnitřní trh (např. potravinářství o 9,5 %, což vzhledem k jeho váze snížilo celkový růst výroby v průmyslu o půl procentního bodu). A připravme se na další sešup celkové průmyslové produkce. Ten už jemně naznačil i červnový zahraniční obchod. Německá ekonomika už totiž nebude růst svým prudkým tempem z jarních měsíců.

 

Dovozy i vývozy slábnou 

Na ztrátu tempa české ekonomiky lze implicitně soudit i z poměrně citelného snížení dynamiky dovozů. Ty stouply v červnu meziročně o 5,5 % (vývozy o 9,6 %). Z toho čínský import, rostoucí na počátku pokrizového vývoje české ekonomiky dvoutřetinovými tempy (ještě v dubnu převyšoval jejich přírůstek 40 %), se v červnu zvýšil jen o 9,4 %. Výsledek českého zahraničního obchodu je stále ještě lichotivý, protože přebytek obchodu s EU se zvětšil víc než schodek s tradičně deficitním „zbytkem světa“. Také obchodní bilance v alternativním pojetí podle národních účtů, která je přesnějším zobrazením výsledku obchodní výměny ČR, byla v červnu druhá nejlepším. Nenechme se však mást samotným výsledkem obchodní výměny – ten byl velmi dobrý i v krizi, která objemy českého dovozu i vývozu smrštila o čtvrtinu.

 

HDP utrpí evropským zpomalením 

Háček je jinde. Nadcházející evropské zvolnění. Země platící eurem si už jako celek tolik nevěří a hlavně červencový propad důvěry v německé hospodářství, největší od října 2008, potvrdil její předchozí červnový skluz do záporného teritoria. Komentátory avizovaný finanční konec světa – po třech letech už podruhé – nemá na českou ekonomiku takový vliv jako reálné toky zboží a služeb. Vyvážíme především do EU. Vyvážíme především auta. Český HDP táhne letos víc než kdy jindy především export. To je náš nynější problém, nikoli „finanční Armageddon“.

 

Více na:

http://czso.cz/csu/csu.nsf/informace/csta080811.doc

http://czso.cz/csu/csu.nsf/informace/cpru080811.doc

http://czso.cz/csu/csu.nsf/informace/cvzo080811.doc

cyber23

 

 

Byl pro vás článek přínosný?