Hlavní navigace

Průmysl v červenci – opatrně příznivá zpráva

6. 9. 2012

Sdílet

 Autor: © electriceye - Fotolia.com
Průmyslová produkce v červenci meziročně vzrostla reálně o 4,2 %. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 1,1 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 16 %. Výsledky jsou tak jednou z mála příznivých zpráv posledních dnů.

„Předchozí dva měsíce došlo meziročně k poklesu průmyslové produkce, ale výsledek za červenec a v podstatě i výsledky za sedm měsíců letošního roku na záporné hodnoty neukazují. Opět se tak potvrzuje stabilizační význam průmyslu pro českou ekonomiku,“ uvedl Bohuslav Čížek, analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR. Letošní červenec měl navíc o jeden pracovní den více, a tak kondice domácí průmyslové produkce byla meziročně vyšší o 1,7 %, což bohužel není hodnota srovnatelná s růsty v polovině roku loňského.

Určitý pozitivní náznak pro vývoj následujících měsíců představuje meziroční nárůst zakázek o 16 %, kde vzrostly zejména zakázky ze zahraničí (+22,7 %) a odvětvově s tradičními tahouny z odvětví výroby motorových vozidel či strojů a zařízení. „Jedná se o hodnoty mírně nad naše očekávání a jsou dobrou zprávou o stavu našich průmyslových firem,“ uvedl Bohuslav Čížek. Jak současně upozorňuje, výsledky je potřeba hodnotit velmi opatrně a nelze podléhat výraznému optimismu. „Výsledky jsou ovlivněny nepříliš vysokou srovnávací základnou minulého období,“ upozorňuje.

 

Nelze příliš jásat 

Na průmysl dopadá nejistota na trzích eurozóny a slabší poptávka evropských partnerů a tím zvýšená konkurence a v neposlední řadě slabá domácí poptávka ovlivněná opatřeními fiskální konsolidace, klesajícími reálnými příjmy a opatrnostní spotřebitelů. „Nad červencovým výsledkem nelze příliš jásat a je potřeba je brát s rezervou. Informace od našich členských firem či jiné statistické ukazatele nějaký zlom k lepšímu zatím nenaznačují. Tempo produkce průmyslu rozhodně nelze považovat za oslnivé, spíše můžeme hovořit z makroekonomického pohledu o nepatrném a křehkém růstu,“ uvedl Bohuslav Čížek.

Výsledky jsou selektivní podle odvětví a firem. Daří se zejména domácím exportérům, kteří jsou schopni obstát na zahraničních trzích. K tomu jim kromě jejich podnikatelského úsilí pomáhá i výhoda cenové konkurence v podobě slabé české koruny či výhoda jejich zaměření – v Evropě na trhy jako je Německo či Slovensko a ve světě je patrný narůstající význam exportu do takových zemí jako je Čína.

 

Jak kdo...

Odvětvově jsou dlouhodobě významnými přispěvateli k růstu - jak z pohledu produkce, tak zakázek - firmy z odvětví „Výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů“ (červencový meziroční růst produkce o 7,5 %, příspěvek k růstu 1,4 p.b.), „Výroba elektrických zařízení“ (červencový meziroční růst produkce o 19,7 %, příspěvek k růstu 1,2 p.b.), či „Výroba strojů a zařízení“. Na druhé straně mezi produkčně slabá odvětví i nadále patří „Výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů“ či „Výroba základních kovů, hutní zpracování, slévárenství“. Z podílově méně významných sektorů je dlouhodobě slabší produkce v sektorech jako výroba oděvů (červencový meziroční pokles produkce -6,4 %) či farmaceutických výrobků (červencový meziroční pokles produkce -5,6 %).

 

 

Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy ČR

 

cyber23

Foto: © electriceye - Fotolia.com

 

Byl pro vás článek přínosný?