Hlavní navigace

Řada firem s virtuálními sídly může být od ledna 2015 označena jako tzv. „nespolehliví plátci“ daně

8. 1. 2015

Sdílet

 Autor: regus.cz
Desetitisíce českých společností se mohou v důsledku nové metodiky vydané Generálním finančním ředitelstvím (GFŘ) dostat do vážných problémů. K nově popsaným případům, které jsou ze strany finančních úřadů považovány za závažné porušení povinností plátcem DPH, nyní patří také nepravdivý nebo jinak nereálný registrační údaj týkající se skutečného sídla.

Na základě nereálného údaje o sídle může finanční úřad rozhodnout o nespolehlivosti plátce se všemi nepříznivými důsledky, mezi které patří zveřejnění statusu nespolehlivého plátce v rámci internetového registru plátců a následná ztráta reputace u obchodních partnerů v důsledku rizika jejich ručení za daň neodvedenou nespolehlivým plátcem.

 

„V praxi jsou touto úpravou ohroženy společnosti s virtuálními sídly – tedy firmy, jejichž sídlo se liší od místa, kde jsou přijímána zásadní rozhodnutí či se schází vedení k zajištění reálného výkonu ekonomické činnosti,“ řekla Romana Husáková ze společnosti Tax Solutions & Consulting. „V České republice je celá řada subjektů, které si zřídily virtuální sídla ve velkých městech, aby se například vyhnuly kontrolám finančních úřadů, či z jiných důvodů.“

 

Řešením této situace může být zřízení virtuální kanceláře v některch business centrech nebo podnikatelských hubech. Takvá služba může být zcela v souladu s novými pokyny GFŘ a kromě možnosti zřízení sídla na prestižní adrese často zahrnuje i další výhody jako např. možnost využití plně vybavených jednacích místností či kanceláří dle aktuálních potřeb.

 

To potvrzují i provozvatelé takových služeb. „Regus nabízí kancelářské a zasedací prostory s nulovými vstupními náklady, dostupnou kvalitou a firemním sídlem na prestižních adresách v Praze, Brně a Ostravě,“ řekl Karel Pelan, ředitel společnosti Regus v České republice. „Naši zákazníci nemusejí mít z nové legislativní úpravy žádné obavy, protože služby Virtuální kancelář Plus splňují veškeré podmínky Generálního finančního ředitelství.“

ČTĚTE TAKÉ:

→ Tři novely zákona o DPH s účinností od 1. ledna 2015
V průběhu roku 2014 předložilo ministerstvo financí tři návrhy novel zákona o dani z přidané hodnoty, které by měly nabýt účinnosti od 1. ledna příštího roku.

Cloud23

→ V registru nespolehlivých plátců DPH uvízlo pohříchu třináct velkých ryb
Registr nespolehlivých plátců DPH, který vznikl jako opatření proti daňovým únikům, a po roce a půl fungování postupně začíná plnit svou funkci. 

G+