Hlavní navigace

Radim Synek: CREDITAS zajišťuje výhodně mezinárodní platební styk už pro 1200 firem

13. 6. 2014

Sdílet

„Naše produkty jsou výhodné pro všechny, i korporátní klienti s námi můžou ušetřit milióny,“ říká Radim Synek, ředitel úseku finančních trhů Záložny CREDITAS, spořitelního družstva.

Radim Synek CREDITAS na finančních trzích působí více než osmnáct let. Co se za tu dobu událo? 

Záložna vznikla v roce 1996 pod původním názvem 1. Třebíčská záložna, od roku 2010 působí pod současným jménem. Hlavní boom byl v letech 2010 až 2013, kdy počet vkladů narostl na desetinásobek. Obdobné tempo růstu už v budoucnu nepředpokládáme a současná éra stabilizace nám dává za pravdu. Audit od renomované společnosti PWC, který si necháváme již třetím rokem zpracovat, vypovídá o důvěryhodnosti záložny a je signálem pro investory a klienty, kteří nám svěřují své prostředky. Máme 158 zaměstnanců a přes 19 tisíc členů.

 

Nabízíte vedení běžného účtu, škálu úvěrů, depozitní produkty a devizové konverze. Kterému typu klienta se vaše služby nejvíc vyplatí? 

Všem našim členům bez rozdílu. Kromě privátní klientely, která u nás spoří, jsou od loňského roku našimi členy už i firmy. Korporátnímu sektoru se rozhodně vyplatí možnost provádět naším prostřednictvím zahraniční platební styk a devizové konverze, kde mohou dosáhnout významných úspor. Úspory mohou být od několika set Kč po milióny korun ročně v závislosti na obratu a podmínkách, které firmy mají v současné době od bank a jiných finančních institucí. Produkty zahraničního platebního styku a konverzí jsme začali nabízet v roce 2013 a od té doby máme 1200 firem, které je využívají. Mezi nimi jsou firmy s obratem okolo miliónu korun, fyzické osoby s obratem sto tisíc korun i firmy s miliardovým obratem.

 

Ušetří i privátní klienti? 

Produkt je výhodný pro všechny, tedy i pro privátní klientelu. Všichni dosáhnou úspor. Klient ušetří díky platbě přes svůj účet, neboť náš kurzovní lístek patří k nejlepším na trhu (z hlediska klienta) a poplatky za transakci jsou nejnižší. Větší firmy mají při konverzi nad pět tisíc eur platbu zcela zdarma při zachování velmi konkurenčních kurzů.

 

Obdobně jako jiné menší banky nabízíte vedení účtu zdarma. Máte i dobré úročení vkladů. Co za tím je?  

Můžeme si to dovolit, protože máme nižší náklady na pracovní sílu, než jsou v zahraničních bankách. Také nemusíme vyplácet obrovské dividendy, veškerý zisk tedy můžeme rozpustit ve formě úrokových sazeb, které pak následně vyplácíme našim členům na depozitní produkty. A proto jsme také schopni lépe úročit vklady klientů.

 

Jaká je výhoda faktu, že jste záložnou? 

V současné době to už výhoda není, problémem je současné renomé záložen. Abychom je poněkud zlepšili, zasíláme našim VIP klientům platbu jako první, což je obdobné, jako kdybychom jim poskytovali úvěr. Transakce je ošetřena rámcovou smlouvou, ale primárně zde hraje roli prvek důvěry.

 

V čem ještě se vaše služby liší od běžné nabídky finančních institucí? 

Kromě vedení účtů bez poplatků ve většině hlavních světových měn máme také velmi nízké poplatky za platební styk. Klienti mohou naším prostřednictvím provádět zahraniční transakce, aniž by u nás museli mít otevřený účet. To je, myslím si, velká výhoda. Vyzdvihl bych i dobrý servis - služby nabízíme ve dvanácti pobočkách. Pokud klient potřebuje, naši prodejci za ním zajedou a problém, pokud to jde, přímo na místě vyřeší. Zatím až osmdesát procent našich klientů, kteří přes nás obchodují, u nás nemá otevřeny účty, ale předpokládáme, že díky dobrým zkušenostem k nám postupně přejdou.  

 

Co zamýšlíte do budoucna, chystáte nové produkty?  

Chceme se stále orientovat na privátní klientelu a nadále i na korporátní sektor. Zatím jsme záložnou, ale máme záměr transformace na banku. Do konce roku bychom chtěli požádat o udělení bankovní licence s tím, že v roce 2016 bychom už rádi byli bankou CREDITAS.

 

Přinesla by tato změna i klientům něco pozitivního? 

Samozřejmě, rozšíření produktové nabídky. Například budeme moci nabídnout směnárenskou činnost pro veřejnost, nikoliv jen našim členům. Zatím mohou našich služeb využívat pouze členové záložny, což je svým způsobem výhoda, ale i nevýhoda. Také bychom chtěli nabízet určité investiční produkty, tj. dluhopisy a fondy. Stejně tak hodláme zajišťovat dlouhodobé zabezpečení kurzového i úrokového rizika prostřednictvím derivátových operací a obohatit tak naši nabídku.

 

 

Byl pro vás článek přínosný?