Hlavní navigace

Rekordní čísla vývozu: Exportéři bilancují první pololetí roku 2014

29. 8. 2014

Sdílet

 Autor: © Franck Boston - Fotolia.com
Meziroční nárůst exportu oproti stejnému období minulého roku dosáhl téměř 232 mld. Kč, tj. 15,1 %. Do Německa jsme vyvezli zboží v hodnotě o téměř 91 mld. Kč vyšší. Překvapením první poloviny roku je maďarský trh s meziročním nárůstem téměř 29 %. Ukrajinská krize nás může negativně ovlivnit především snížením exportu hlavně do Německa.

Český export v prvním pololetí tohoto roku navázal na vynikající výsledky roku 2013 a velmi zřetelně odpověděl na otázku, zda recese, ovlivňující hospodářství v minulých letech na celém světě, konečně zatroubila k ústupu. Odpověď je jednoznačná – meziroční nárůst exportu oproti stejnému období minulého roku dosáhl téměř 232 mld. Kč, tj. 15,1 % a nenechal tak nikoho na pochybách, že přišlo období oživení. Celkově export za toto období činil 1,769 bil. Kč a je velmi pravděpodobné, že tak bude překonána rekordní hodnota exportu za minulý rok. Tyto výsledky jsou postaveny na dvou základních pilířích, a to z pohledu teritoriálního na Německu, kam jsme letos vyvezli zboží v hodnotě o téměř 91 mld. Kč vyšší, než v loňském roce ve stejném období a meziroční nárůst dosáhl 19 %. Z pohledu komoditního jsou bezkonkurenční jedničkou stroje a dopravní prostředky, které tvoří téměř 55 % z celkové hodnoty exportu s meziroční dynamikou 18 %. Stále je však třeba mít na mysli, že takto vysoká závislost na jedné zemi a jedné komoditě je z pohledu zranitelnosti našeho exportu velmi nebezpečná.

 

Na místě je mírný optimismus

Za překvapení prvního pololetí lze jednoznačně označit Maďarsko, které se po dlouhé době dostalo do žebříčku top ten zemí, s meziročním nárůstem téměř 29 %. Celkový export na toto teritorium činil více než 49 mld. Kč a z téměř 11 mld. Kč nárůstu činil 7 mld. Kč nárůst v dopravních prostředcích.

Nebylo by však férové nezmínit, že z cca 232 mld. Kč meziročního nárůstu exportu činí odhadem 112 mld. Kč dopad intervence ČNB, který v listopadu tohoto roku pravděpodobně odezní.

A jak se díváme na období do konce roku? Na místě je mírný optimismus, i když je třeba mít neustále na zřeteli, že ekonomický růst je velmi křehký zejména s přihlédnutím k „ukrajinské“ krizi. Naše závislost na exportu do Ruska, do kterého jsme za první pololetí t. r. vyvezli zboží v hodnotě necelých 57 mld. Kč s meziročním propadem 177 mil. Kč není vysoká, takže kromě jednotlivých firem sankční opatření EU ani protisankce Ruska nás zásadně neohrozí, neboť v tom nejčernějším scénáři se „hraje“ o 2,0 – 2,5 mld. Kč, ale mnohem více nás může negativně ovlivnit snížený export zejména Německa na toto teritorium, kde už se může jednat odhadem až o 5 mld. Kč. S Ukrajinou meziroční propad na straně našeho exportu činí 4 mld.Kč (28%) a za první pololetí t.r. jsme na toto teritorium vyvezli zboží v hodnotě necelých 11 mld. Kč, takže naše závislost na tomto teritoriu je zcela marginální.

 

 

 

cyber23

Autor je místopředseda Asociace exportérů

 

Byl pro vás článek přínosný?