Hlavní navigace

Rizika digitální transformace: Stínové IT

16. 1. 2018

Sdílet

Digitální transformace je pro další úspěch firem na trhu prakticky nezbytná, ale její správné provedení vyžaduje součinnost na všech úrovních firemní hierarchie.

Za digitální transformaci můžeme označit prakticky všechny projekty v rámci firemní IT infrastruktury, jejichž cílem je digitalizace úloh a procesů, které byly zatím vykonávány bez podpory informačních technologií. Může ale jít také o zásadní změny v současném způsobu práce směrem k vyšší efektivitě a flexibilitě při fungování firmy a poskytování služeb zákazníkům. Digitální transformace je zcela nevyhnutelná, pokud chce organizace uspět v globální konkurenci i pod tlakem nově vznikajících start-upů, tedy mladých dynamických společností, které stavějí svůj rychlý úspěch právě na masivním využití digitálních technologií.

 

Mezi typické příklady firem a služeb, jež díky maximální digitalizaci válcují zavedené postupy v odvětví, patří například Uber či Airbnb. Tyto firmy využívají cloudová řešení, webové portály, mobilní aplikace a třeba také analýzu velkých dat pro automatizaci obsluhy zákazníků v masivním měřítku. Jedinou záchranou jejich tradičních konkurentů jsou rigidní zákony a vyhlášky, ale tato ochrana nebude trvat věčně a sázet na ni je obrovské riziko.


Nemusíme ale ani chodit pro příklady daleko, abychom souhlasili s tím, že firma, která namísto papíru pracuje s digitálními dokumenty, využívá moderní řešení pro týmovou spolupráci a sdílení dat a podporuje mobilitu svých zaměstnanců, bude při práci pro svoje zákazníky výrazně rychlejší a flexibilnější. Nejzásadnějším rizikem digitální transformace tedy je snažit se jí zcela vyhnout.

 

Stínové IT

Dalším podstatným rizikem digitální transformace je ponechání iniciativy zcela na pracovnících. Především mladší generace zaměstnanců je zvyklá na práci se sociálními sítěmi, cloudovými službami a samozřejmě i mobilními technologiemi. Proto existuje opravdu značné riziko, že pokud jim firma neposkytne nástroje na elektronickou komunikaci a sdílení dat s kolegy, najdou si vlastní cesty a řešení.

 

Právě proto vznikl nový velmi nebezpečný fenomén, nazývaný stínové IT (shadow IT). Spočívá například v tom, že zaměstnanci začnou pro sdílení dat využívat veřejné, volně dostupné cloudové služby, při komunikaci freemaily a do firemní sítě se budou volně připojovat se svým vlastním smartphonem, ve kterém budou mít uložena citlivá firemní data. Výsledkem je zásadní narušení bezpečnosti firemní sítě a doslova hazardní nakládání s důležitými firemními daty. Že nejde o žádnou fikci, ale reálnou situaci, je možné ověřit si během okamžiku: Stačí navštívit server Ulož.to, kde nedá žádnou velkou práci najít neveřejné firemní prezentace, rozpočty, dokumenty s nabídkami nebo různé databáze.
Řešení tohoto rizika je jasné: Poskytnout zaměstnancům digitální nástroje nezbytné k jejich efektivní práci a také je naučit s nimi pracovat (pokud je to třeba).

Byl pro vás článek přínosný?