Hlavní navigace

Rok 2017: přijde asi poslední vlna nových „dotačních“ datových center

30. 11. 2016

Sdílet

 Autor: © senticus - Fotolia.com
Rok 2016 byl stejně jako posledních několik let ve znamení stále větší poptávky trhu po cloudových a managed server službách a snižování poptávky po kolokačních službách (server hosting) pro jednotlivé servery, a naopak nárůstu poptávky po kolokačních službách středního a velkého rozsahu (prostor pro 200 a více serverů od firem provozující vlastní cloudové prostředí).

Český trh tak následuje trendy západních trhů, jako je UK či USA. Prakticky vymizela například poptávka po provozování vlastního mailového či webového serveru, ale na druhou stranu firmy čím dál častěji požadují hotovou službu formou hostovaného řešení. Managed infrastruktura je pro firmy stále častěji klíčovým prvkem v jejich internetovém byznysu. Počet používaných technologií roste. Tam, kde dřív stačil Linux + apache + PHP + MySQL, se dnes používají desítky různých složitých technologií. Proto se firmy zaměřují spíše na development a veškeré operations postupně outsourcují. Co se hostingu týče, je nejvyšší nárůst poptávky zaznamenán v oblasti managed a cloud služeb.

Velkým tématem zůstávaly i v roce 2016 kyberútoky. Po vhodné antiddos ochraně je čím dál větší poptávka zejména s příchodem "internetu věcí", a s ním spojeným nárůstem chytrých zařízení připojených k internetu. První takový útok chytrými zařízeními (webkamery apod.) byl veden na infrastrukturu firmy Dyn, která zajišťuje provoz DNS pro služby, jako je Twitter a další. Útoků tohoto typu bude masivně přibývat, což využívají společnosti zabývající se rozvojem anti-DDoS zařízení. Na platformě neutrální spolupráce světových telekomunikačních operátorů v různých organizacích (peeringová centra apod.) vzniká intenzivnější dialog o tom, jak se bránit anti-DDoS útokům z obou stran, tedy jak na straně cíle útoku, tak i na straně zdroje útoku.

Ke slovu se dostávají stále více nové cloudové služby typu SaaS (software jako služba) a PaaS (platforma jako služba), kdy i dříve běžné technologie provozované na serveru mohou mít umístění v cloudu jako "blackbox" službu (různé SQL nebo i noSQL databáze). „Mezi technologické novinky jistě patří nová generace kontejnerových řešení - LXC/LXD apod. Věřím tomu, že v příštích 3 až 5 letech získají kontejnerová řešení v nových instalacích převahu nad klasickými virtuálními servery v cloudu, jelikož jsou rychlé, s minimální režií a umožňují obrovské možnosti škálování,“ říká Damir Špoljarič, ředitel společnosti VSHosting.

top100

Vzhledem k nové „dotační vlně“ lze očekávat v roce 2017 další stavby nových datových center. Lze ale předpokládat, že půjde o poslední takto masivní vznik datových center v ČR. Jednak by údajně mělo jít o poslední dotační výzvu na výstavbu datacenter, jednak nabídka ploch datacenter výrazně převyšuje její poptávku už v dnešní době a k datacentrům se přistupuje stále více jako ke komoditní službě.

Zdroj: VShosting