Hlavní navigace

Ruský rubl: Falešný pocit klidu může ohrozit exportéry

28. 4. 2015

Sdílet

 Autor: © elen31 - Fotolia.com
Hodnota ruského rublu se v posledních třech měsících stabilizovala, přesto by mohlo jít o falešný pocit klidu. Podnikatelé, kteří obchodují na území republik bývalého Sovětského svazu, by měli brát v úvahu fakt, že většina místních měn nadále pokračuje ve ztrácení své kupní síly.

Dostat se k penězům dluženým českým firmám bude pravděpodobně stále dražší. A je zřejmé, že mnohé finanční instituce v tomto regionu se obávají o schopnost jednotlivců a firem splácet své dluhy.

 

Všichni jsou si vědomi kolapsu rublu ke konci roku 2014. Ne každý ale ví, že mnohé z nejslabších měn prvního čtvrtletí letošního roku se nacházejí právě na území bývalých Sovětských republik.

 

S výjimkou Ukrajiny jsou důvody pro tuto slabost nikoli politické, ale ekonomické. Pro mnohé z těchto zemí zůstává Rusko důležitým partnerem obchodní směny. Slabý rubl způsobil, že ruské výrobky jsou relativně levné, což je nevýhodné pro místní domácí výrobce. Kazašští spotřebitelé přišli podle posledních informací na chuť nákupům nejrůznějších ruských produktů od automobilů až po záchodové mísy. Podle Kazašské centrální banky byla v lednu poptávka po rublech čtyřnásobná ve srovnání se stejným obdobím předešlého roku. Kazašský prezident Nursultan Nazarbayev totiž nabádal Kazachy k větší národní hrdosti a nákupu výrobků domácí provenience.

 

Mnoho analytiků je přesvědčeno, že Kazachstán přistoupí k opětovné devalvaci své měny po volbách chystaných na konec dubna, podobně jako v únoru 2014. Pokud tak učiní, k obdobnému kroku se přistoupí v Bělorusku, Ázerbájdžánu, Arménii, Gruzii, Moldavsku a Ukrajině.

 

„Tyto kroky poskytovatele půjček a centrální bankéře v regionu znejišťují, a to v souvislosti s rostoucím kreditním rizikem. Slabá měna samozřejmě snižuje kupní sílu všem, ale situace je mnohem horší pro jednotlivce a společnosti, které si půjčili peníze v cizí měně. Splácet tyto úvěry je totiž stále dražší. Například v Ázerbájdžánu se podíl dluhů v cizí měně odhaduje na 19 % a to zejména v amerických dolarech. V Arménii se jedná dokonce až o 62%,“ uvedl analytik Richard Barkand ze společnosti Creditinfo Solutions, která se zabývá kreditním rizikem.

 

Tato situace je nebezpečná pro české společnosti, i když neobchodují přímo v amerických dolarech. Jejich protistrany z východu mohou mít potíže platit – jednoduše protože budou potřebovat více peněz na splácení jiných dluhů.

top100

 

Zdroj: Creditinfo Solutions