Hlavní navigace

Růst průmyslové produkce zvolňuje

7. 12. 2010

Sdílet

Říjnová průmyslová produkce byla meziměsíčně nižší o 0,3 %, meziročně vzrostla o 6,9 %. Meziroční výsledky jsou však ovlivněny nízkou srovnávací základnou z roku 2009, kdy propad průmyslové výroby dosáhl dna.

Od konce  loňského roku pokračoval plynulý vzestup, který se ale od letních měsíců výrazně zpomalil.

„V souladu s našimi očekáváními z první poloviny roku průmysl zvolňuje tempo svého oživení na 6,9 % meziročně. V blízké budoucnosti nedosáhne úrovně před recesí,“ uvádí Oldřich Körner, analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Struktura růstu průmyslu nepřináší žádná překvapení – tahouny zůstávají výroba motorových vozidel, kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, počítačů a optických přístrojů. Posledně jmenovaná skupina vykazuje největší příspěvek k růstu zakázek. Dále k jejich růstu výrazně přispívá i růst zakázek ve výrobě strojů a strojních zařízení.

„Rychlejší růst tržeb ze zahraničí naznačuje, že tahounem poptávky v průmyslu zůstává dynamické oživení v Německu. I přes očekávané určité zpomalení bude i nadále významným zdrojem obnoveného, i když již mírnějšího růstu, naší průmyslové výroby,“ uvedl Oldřich Körner.

 

Další informace, včetně přehledných grafů, lze nalézt na adrese Svazu průmyslu a dopravy ČR  

Cloud23

 

Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy ČR