Hlavní navigace

Slabý rok 2012 zakončily evropské trhy IPO výrazným nárůstem hodnoty emisí

14. 1. 2013

Sdílet

 Autor: © Minerva Studio - Fotolia.com
Celkem 263 primárních emisí (IPO) v hodnotě pouhých 10,9 miliardy eur se loni uskutečnilo na evropských burzách. Pro srovnání, v roce 2011 to bylo 430 IPO, které vynesly 26,5 miliardy eur. O téměř polovinu hodnoty loňských evropských emisí se postaral Londýn, který tak zůstává dominantním trhem.

V Londýně se uskutečnilo 73 IPO, které vynesly 5,1 miliardy eur. V roce 2011 jich přitom bylo 101 v hodnotě 14,1 miliardy eur, téměř polovinu této hodnoty však tehdy tvořila jediná emise (Glencore; 6,9 miliardy eur). Ukázala to dnes zveřejněná studie PwC IPO Watch, která každého čtvrt roku sleduje primární emise na evropských burzách. 

Závěr loňského roku vyzněl pro evropské trhy primárních emisí poměrně povzbudivě. Hodnota IPO v Evropě vzrostla v posledním čtvrtletí roku 2012 meziročně více než sedmkrát. Celkem se zde uskutečnilo 70 IPO v hodnotě 7,5 miliardy eur. O rok dříve to bylo sice 78 IPO, ale jejich celková hodnota činila pouhých 0,9 miliardy eur.

 

Kde hledat inspiraci pro české emitenty

O více než polovinu (57 %) hodnoty primárních emisí uskutečněných ve čtvrtém kvartále 2012 v Evropě se postaraly IPO v Londýně, a to Direct Line (pojišťovací dceřiná společnost britské RBS) a Megafon (ruský mobilní operátor), a emise Talanxu (německá pojišťovna) a Telefónica Deutschland v Německu. Je povzbudivé, že těmto emisím se následně dařilo i při obchodování. Lepší nálada byla znát v Londýně na počtu a hodnotě emisí, když po vcelku poklidném létě se podařilo ve čtvrtém kvartále upsat 26 IPO v hodnotě 3,9 miliardy eur, v předchozím roce to přitom bylo jen 17 IPO v hodnotě 0,8 miliardy eur. 

„Přestože ekonomická i politická situace zůstává složitá napříč Evropou, výhled na trhy primárních emisí je po dlouhé době mnohem optimističtější. Číslem jedna zůstává v Evropě z pohledu hodnoty emisí Londýn. Aktivita se však vrací i na řadu dalším významných evropských burz. Například Telefónica Deutschland byla největším IPO na Deutsche Börse za posledních pět let. Inspiraci v menším měřítku by to mohla být i pro české emitenty,” říká Marek Richter, partner ve společnosti PwC Audit, který radí mimo jiné klientům s přípravou firmy na vstup na burzu. 

„České firmy, které do budoucna zvažují financování svého růstu prostřednictvím primární emise, by si měly uvědomit, že příprava na vstup na burzu je dlouhodobý proces přinášející řadu změn do fungování a řízení firmy. I když podnik nepočítá s okamžitým vstupem na burzu, může využít současnou dobu nejistoty pro pečlivou přípravu firmy na IPO. Bude tak přichystaný ve správný okamžik, až dojde k dalšímu oživení trhů. Zároveň již nyní může zvýšit svou důvěryhodnost a hodnotu v očích obchodních partnerů, díky lepším vnitřním procesům a transparentnosti,“ upozorňuje Marek Richter.

 

Amerika a Asie 

Poslední čtvrtletí 2012 mělo na trzích primární emisí v USA silný nástup. V říjnu (stejně jako loni v březnu) se na amerických trzích uskutečnilo 21 IPO. S listopadem pak aktivita ochladla, neboť investoři zaměřili svou pozornost na prezidentské volby a firmy čekaly na vyjasnění fiskální politiky USA. Celkově čtvrtý kvartál přinesl emitentům 4,9 miliardy eur, což je nepatrně více než před rokem (4. čtvrtletí 2011: 4,8 miliardy eur), ale méně v předchozím čtvrtletí (3. čtvrtletí 2012: 5,2 miliardy eur). 

Na burze v Hongkongu se ve čtvrtém čtvrtletí 2012 uskutečnily primární emise v hodnotě 4,5 miliardy eur, ve stejném období 2011 to bylo 6,3 miliardy eur. Oproti třetímu čtvrtletí 2012 však hodnota IPO vzrostla o 1,4 miliardy eur. Trh zůstává nadále zasažen nejistým vývojem globální ekonomiky. Největším IPO posledního čtvrtletí byla v Hongkongu čínská pojišťovna People's Insurance Co of China, jejíž IPO vyneslo začátkem prosince 2,8 miliardy eur. 

ICTZ24

„Posilování kapitálových trhů, stabilita indikátorů rozkolísanosti, dobrá výkonnost nových emisí a krátkodobá dohoda, která odvrátila pád USA z fiskálního útesu, povzbuzují výhled na letošní rok,“ dodává Marek Richter.

 

Byl pro vás článek přínosný?