Hlavní navigace

SMB v Česku chtějí investovat výrazně víc do informačních technologie než jejich evropské protějšky

8. 9. 2016

Sdílet

Jen necelá třetina má ale ucelený plán pro zavádění digitálních technologií, většina investuje podle požadavků jednotlivých oddělení.

České malé a střední firmy (SMB) jsou připraveny investovat podstatně více než ty evropské, zjistil průzkum Náskok díky technologiím společnosti Microsoft. Nejvíce by chtěli šéfové SMB investovat do vztahů se zákazníky (83 %) a do spolupráce mezi zaměstnanci (také 83 %), následuje bezpečnost technologií (70 %) a nástroje na analýzu velkých dat (50 %).

 

SMB v Evropě mají podobné priority, ale výrazně menší investiční apetit - na vztahy se zákazníky se hodlá zaměřit 70 % SMB, na spolupráci polovina (51 %) a na bezpečné technologie dvě pětiny (43 %). „Malé a střední podniky v Česku byly dosud spíše opatrné v investicích do nových trendů a technologií. S oživením ekonomiky je ale zřejmé, že skokový růst podnikání není možný bez zásadních inovací. Priority jsou jasné. Dnešní zákazníci sdílejí své zkušenosti v reálném čase a očekávají bleskovou reakci. Zaměstnanci musí být schopni komunikovat a sdílet odkudkoli, nejen z kanceláře. A to vše je nutné špičkově zabezpečit," zhodnotil výsledky průzkumu Ondřej Novodvorský, ředitel pro malé a střední firmy, Microsoft.

 

Odpověď na všechny tři priority SMB má jednoho společného jmenovatele - cloudové technologie. Ty umožňují rychle a bezpečně zpracovávat požadavky zákazníků, analyzovat jejich chování a potřeby, okamžitě reagovat a sdílet informace v týmu kdykoli a odkudkoli. SMB přitom mohou jednotlivé aplikace, datová úložiště nebo celou infrastrukturu využívat vzdáleně jako službu, aniž by musely neustále investovat nemalé prostředky do vlastního vybavení a jeho zabezpečení.

Důležitost bezpečnosti je zřejmá i z odpovědí na otázku, zda bezpečnost dat patří mezi klíčové priority podniku - potvrdilo to 9 z 10 manažerů (87 %) a žádný z českých respondentů neřekl, že nikoli. "U bezpečnosti funguje cloud jako výtah, který rychle vyveze všechny firmy do nejvyššího patra bez ohledu na velikost. Pro malé a střední podniky je to nejefektivnější cesta, jak zajistit bezpečnost IT na úrovni velkých firem - ale za zlomek nákladů, které by vyžadovalo vlastní řešení," řekl Ondřej Novodvorský.

 

Jen 30 % oslovených firem ale má ucelený celofiremní plán pro zavádění digitálních technologií, zatímco 70 % investuje do IT vybavení na základě aktuálních požadavků jednotlivých oddělení. "Je dobrou zprávou, že české firmy chtějí investovat do digitální transformace a nových způsobů, jak pomocí technologií růst a prorazit na dalších trzích. Má-li to ale přinést očekávané výsledky, je nutno investovat koncepčně, nejen řešit momentální bolesti," zdůraznil Ondřej Novodvorský. Součástí koncepčního přístupu je také vzdělávání zaměstnanců, aby uměli nové nástroje správně používat - přestože řada firem nabízí cesty, jak bezpečně sdílet data při práci mimo kancelář, až polovina jejich zaměstnanců si posílá práci domů přes soukromý email.

Byl pro vás článek přínosný?