Hlavní navigace

Směnka. Nesmí na ní žádný zákonem stanovený údaj chybět, ale ani přebývat

Sdílet

„Nabízím půjčku na směnku ihned a bez prokazování příjmů.“ Podobných inzerátů najdete spoustu a řada lidí podobné nabídky i ve velkém využívá. Směnka ovšem může dobře posloužit, stejně jako nehezky ublížit nejen rodinným financím.

„Zákon jasně stanoví jak má směnka vypadat po formální stránce a přísně dbá, aby měla všechny náležitosti. Její konkrétní podobu však neupravuje. Takže pokud v hospodě za večer vyhrajete v kartách milion a protihráč vám na něj vystaví směnku, kterou posilněn alkoholem třeba při silvestrovském veselí vypíše fixem přímo na hospodský stůl, rozhodně vám doporučuji si tuto „směnku“ odnést domů,“ radí Rostislav Kovář z bezplatného poradenského portálu poradnaveritele.cz. Je-li směnka sepsaná formálně správně, pak dosud obyčejný hospodský stůl tímto aktem rázem získal na milionové hodnotě. 

 

Jedná se o cenný papír 

Přestože můžete mít doma směnku v jakékoliv hodnotě i podobě, předpokládá se, že nejčastěji bude tento dokument sepsán na papíře, proto ji zákon definuje jako obchodovatelný cenný papír. Směnku velmi často využívají podnikatelé, banky, finanční instituce nebo i běžní občané k zajištění svých půjček.

Dlužník se svým podpisem zaváže zaplatit majiteli směnky, nebo popřípadě i třetí osobě, v určitý den na určitém místě dlužnou částku. Směnka však může nahradit i hotové peníze, protože ji věřitel může komukoliv "prodat", a to i před datem splatnosti, a získat za ni hotovost nebo touto směnkou „zaplatit“ nějaký svůj jiný závazek (dluh). Dlužník je pak povinen peníze zaplatit už novému majiteli směnky.

 

Aby byla směnka platná 

Doslova alfou i omegou směnky je její formální stránka. Směnka musí být vždy písemná – text může být napsán na stroji, na počítači nebo i ručně, ústní formu zákon nepřipouští. Pozor! Na směnce nesmí žádný zákonem stanovený údaj chybět, ale ani přebývat! Teprve v okamžiku, kdy jsou splněny všechny zákonné požadavky, je směnka platná. Přitom nezáleží na faktu, že je sepsána přímo na stole, pivním tácku či krabici od banánů.

 

Směnečný formulář 

V praxi se směnka obvykle vystavuje podle ustálených a všeobecně respektovaných zvyklostí. Pro laiky i odborníky je vhodné použít směnečné formuláře zakoupené v papírnictvích. Směnečný formulář o rozměrech 29 x 10 cm již obsahuje předtištěné zákonem předepsané údaje, které je třeba vyplnit. Pokud formulář vyplňujete ručně, tak vždy propiskou či perem. Důležité jsou na směnce podpisy, které nelze nahradit razítkem ani jakkoliv jinak. Není však nutné, aby podpis osoby, která směnku vystavuje (tzv. výstavce směnky), byl notářsky ověřen. Naopak je nutné, aby podpis byl napsán vlastní rukou a umístěn pod textem směnky.

 

Výhody a nevýhody směnky? 

Výhodou je, že vymáhání dluhu soudní cestou je pro věřitele podstatně jednodušší a rychlejší než v jiných případech. Věřitel není povinen prokazovat vznik závazku. Stačí, aby soudu předložil originál směnky a prokázal se jako její oprávněný majitel. Nezaplacené směnky byly až dosud pokládány víceméně za vzácnost, protože důsledky nesplacení dluhu jsou pro dlužníky zásadní a nezřídka i fatální.

Bohužel se v poslední době množí čím dál více případů, kdy dlužníci podepisují směnky bez toho, aniž by si dostatečně uvědomovali právní dopad svého podpisu. Řada nebankovních subjektů v současné době dlužníkům bez podepsání směnky žádné peníze nepůjčí, díky tomu rapidně přibývá směnečných žalob a tím i dlužníků zvláště z nepodnikatelské oblasti, kteří mají díky jednomu neuváženému podpisu doslova existenční problémy. Tito dlužníci obvykle nemívají dostatek hotovosti na okamžité vyrovnání závazku (soud ukládá povinnost zaplatit do 3 dnů od převzetí směnečného platebního rozkazu). A neuhrazení pro většinu z nich znamená exekuci a tím i další navýšení dlužné částky o náklady na práci exekutora.

 

Půjčky na směnku ano či ne? 

„Jsou životní situace, při kterých se podpisu směnky nejspíš nevyhnete. Nejčastěji se bude jednat o podpis zajišťovací směnky pro banku, u které si berete hypotéku a další podobné případy. Rád bych všem doporučil, aby velmi pečlivě zvážili, zda je vhodné a nutné podepisovat směnky ve všech ostatních případech. Nejen v tomto předvánočním období si dávejte zvlášť veliký pozor na různé nebankovní půjčky zajištěné směnkou, kdy díky pár tisícovkám určeným na dárky můžete nakonec přijít o spoustu peněz nebo až o střechu nad hlavou,“ důrazně varuje před neuváženými půjčkami a podpisem směnky Rostislav Kovář.

 

Zdroj: www.poradnaveritele.cz

CS24

 

Foto: © Carlos Caetano - Fotolia.com

Byl pro vás článek přínosný?