Hlavní navigace

Software zajistí rychlé vyplacení klientů zkrachovalé banky

10. 12. 2010

Sdílet

Společnost Software602 nasadila nový informační systém Fondu pojištění vkladů, který by v případě bankrotu jakékoliv banky umožnil výplatu náhrad pojištěných vkladů klientům do 20 pracovních dnů, jak to vyžaduje novela bankovního zákona.

Pojištěné budou od konce roku 2010 všechny vklady fyzických a právnických osob do výše 100 000 eur u jedné banky (nyní je to 50 000 eur).

K tomu, aby mohlo být zákazníkům zkrachovalé banky vyplaceno odškodnění, je zapotřebí zajistit řadu administrativních úkonů – od zjištění majitelů účtů a výše aktuálního zůstatku přes kontrolu, zda se na případ vztahuje zákon o pojištění vkladů až po vytvoření podkladů pro bankovní dům, který bude vyplácením náhrad vkladů pověřen a průběžné sledování, jak výplaty náhrad vkladů probíhají. Nový informační systém „POVYNAL“ (Podpora výplaty náhrady vkladů) umožňuje garantovat, že všechny tyto úkony budou provedeny správně a včas i v případě, že by se jednalo o velkou banku s miliony klientů.

 

Od strachu k jistotě 

Součástí projektu byla také definice požadavků na peněžní ústavy. Peněžní ústavy budou tímto systémem pravidelně testovány, aby se zaručilo, že v případě jejich insolvence jsou schopny předat data o klientech a jejich pojištěných vkladech v požadované kvalitě a termínu.

„Ti, kdo mají peníze v českých bankách, si nyní mohou být jisti nejen, že jejich vklady do výše 100 000 eur jsou zcela bezpečné, ale že v případě problémů konkrétního finančního ústavu obdrží náhradu vkladu velmi rychle,“ uvedla výkonná ředitelka Fondu pojištění vkladů Renata Kadlecová. „To pochopitelně znamená určité nové nároky na náš Fond i na jednotlivé banky. Informační systém, který pro nás Software602 vybudovala, nám dává jistotu, že bychom vše zvládli. Výběru dodavatele jsme věnovali velkou pozornost. Hledali jsme někoho, kdo má velké zkušenosti s elektronizací složitých administrativních procesů, vyzná se v prostředí finančních služeb a je reálně schopen garantovat dodávku včas a v potřebné kvalitě.“

 

Ať systém nebude nikdy muset být využit… 

Ředitel Software602 Jan Petr říká: „Jsme rádi, že jsme mohli znovu využít zkušenosti z projektů, jako je informační systém datových schránek a Czech POINT. Doufám, že systém Fondu pojištění vkladů nebude muset být nikdy využit. Přesto je důležité, aby byl dobře připraven. Stejně důležité je, aby svůj díl práce odvedly i jednotlivé bankovní ústavy. Jsme připraveni jim v tom maximálně vyjít vstříc a poskytnout veškerou potřebnou podporu.“

Zakázka byla Fondem pojištění vkladů udělena na základě nabídkového řízení, které proběhlo v prvním pololetí letošního roku.

 

 

Zdroj: Software602