Hlavní navigace

Štiky českého byznysu si hledí vod běhutých

23. 10. 2012

Sdílet

 Autor: © Kletr - Fotolia.com
Od minulého týdne známe jména firem a úspěšných podnikatelů v naší republice, kteří se stali Štikami českého byznysu. Ryze české společnosti v uplynulých náročných letech dokázaly směle konkurovat nadnárodním společnostem: během let 2009 až 2011 rostl průměrný zisk českých štik ročně o 50 procent, kdežto u štik z řad nadnárodních společností to bylo jen o 14 procent.

České firmy jsou dravější, ale více riskují. České štiky by se však od svých nadnárodních kolegyň měly učit stabilitě a udržitelnosti svého podnikání. Naopak ve srovnání se zahraničními firmami mají české firmy nižní zadluženost (pod 50 procent). Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti PwC Česká republika, jejíž odborníci zanalyzovali firmy, které ukázaly nejvyšší růst v rámci žebříčku Štiky českého byznysu ve všech krajích  republiky. Porovnali výkon tuzemských vs. nadnárodních společností a také firem v rámci jednotlivých krajů. Stejnojmennou soutěž, v jejímž rámci se prestižní ekonomický žebříček vyhlašuje, založila společnost Coface Czech, lídr v pojištění pohledávek. Letošní ročník byl devátým v pořadí. Žebříček Štiky českého byznysu je otevřený pro všechny firmy registrované v Obchodním rejstříku ČR vyjma firem, které mají obor podnikání v oblasti zbrojní výroby nebo v oblasti výroby a distribuce paliv. Dalšími kritérii zařazení do žebříčku jsou dosažené ekonomické výsledky po sobě následujících 3 let (např. v roce 2012 se vyhlašují výsledky za roky 2009-2010-2011), obrat vyšší než 10 milionů eur ročně v každém hodnoceném roce, alespoň jeden kladný hospodářský výsledek a schopnost společnosti dostát svým závazkům. Žebříček je sestavován z dat obsažených v unikátní databázi informací o firmách, kterou kompletuje a aktualizuje Coface. Pořadatelem soutěže je Agentura Helas.

 

Ryze české  se nadnárodních nebojí

V kategorii celorepublikových výsledků zvítězily společnosti, které vládnou hodnocení i ve svém kraji. Absolutním vítězem je brněnská společnost TESCAN, druhé místo získal budějovický VISCOFAN CZ a třetí příčku obsadily plzeňské ETD TRANSFORMÁTORY. Žebříček Štiky českého byznysu založila společnost Coface Czech počátkem roku 2005 s cílem identifikovat české podniky rostoucí s dobrými výsledky hospodaření a dobrou úrovní likvidity a finanční stability.

„Pro 9. ročník Štik českého byznysu jsme vycházeli ze záznamů naší databáze o cca 700 tis. firem, které jsou registrované v obchodním rejstříku. Nicméně kvůli nízkému počtu zveřejněných účetních závěrek bylo dále jen zhruba 80 tisíc firem vhodných k dalšímu zpracování podkladů z pohledu finanční analýzy, která je nutnou podmínkou pro sestavení žebříčku štik. Dále jsme použili vstupní kritéria jako velikost obratu, předmět činnosti a po výpočtu indexu 1000 jsme výběr zúžili na 2500 firem. Z těchto firem jsme nakonec vybrali a sestavili žebříček 140 nejlépe hodnocených firem ve všech 14 krajích České republiky, vysvětlil principy hodnocení Martin Růžička, country manager skupiny Coface v České republice.

Podle zprávy PwC výsledky úspěšných štik ukazují, že ryze české společnosti v uplynulých náročných letech dokázaly směle konkurovat nadnárodním společnostem. „Za období 2009 až 2011 rostl průměrný zisk českých štik ročně o 50 procent, kdežto u štik z řad nadnárodních společností to bylo jen o 14 procent. České štiky by se však od svých nadnárodních kolegyň měly učit stabilitě a udržitelnosti svého podnikání. Pokud totiž srovnáme čísla za jednotlivé roky, vykazují nadnárodní společnosti mnohem stabilnější vývoj. Rentabilita tržeb nadnárodních společností byla ve sledovaných letech 2009 až 2011 relativně konstantní a průměrně dosahovala 8 %. Naproti tomu rentabilita českých společností během těchto let výrazně rostla a z 6 % v roce 2009 se vyšplhala až k 11 %, průměrně tak činila více než 9 procent,“ uvedl David Borkovec, partner poradenské společnosti PwC Česká republika. Rentabilita tržeb českých posuzovaných firem dosahovala v období let 2009 až 2011 v průměru 9,2 , zatímco u zahraničních to bylo 8,2 %. Zisk českých společnosti ročně rostl významně, ale nerovnoměrně: v letech 2009 – 2010 to bylo o 125 %, v období 2010 až 2011 jen o 4,3 %. Zahraniční firmy měly tento poměr 22,7 % vůči 7,4 %. Podobné výsledky jsou vidět i v obratu firem: Zatímco české štiky „rostly“ co se tempa růstu obratu týče o 23 % v období 2009 až 2010, zahraniční jen o 18,4 %. V dalším období, 2010-2011 nastal pokles a české firmy rostly jen o 4,3 % v obratu, avšak zahraniční o 13,4 %. 

„Na výsledcích letošního žebříčku je zajímavé srovnání počtu zastoupených zahraničních a tuzemských společností v jednotlivých krajích. Z celkového počtu 14 krajů bylo sedm, kde v top desítce bylo více českých než nadnárodních společností, čtyři kraje naopak s převahou zahraničních a tři kraje se shodným poměrem. Lze tedy s nadsázkou říci, že české firmy s mírným náskokem zvítězily a to je pro rodinnou podnikatelskou kulturu, kterou sledujeme, potěšující. Zajímavé bude srovnání tohoto poměru v budoucích letech,“ doplnil Petr Laštovka, partner společnosti EMUN PARTNERS.

 

Přehled výsledků 9. ročníku Štik českého byznysu podle kategorií: 

ŠTIKY ČESKÉHO BYZNYSU V KATEGORII CELOREPUBLIKOVÝCH VÝSLEDKŮ

Výsledky žebříčku ovládla společnost TESCAN a.s., ryze česká firma patřící mezi světové dodavatele přístrojové techniky a vědeckých zařízení. Společnost vytvořila celosvětovou prodejní síť a dodala více než třináct set mikroskopů uživatelům v téměř 60 zemích světa. Zvítězila v celorepublikovém hodnocení i v Jihomoravském kraji.

Druhé místo patří společnosti VISCOFAN CZ s.r.o., která je současně i vítěznou štikou Jihočeského kraje. Společnost je součástí španělské skupiny Viscofan Group, největšího světového výrobce umělých střívek určených zejména pro masný průmysl.

Na poslední hodnocené příčce pak najdeme společnost s více než devadesátiletou tradicí, ETD TRANSFORMÁTORY, dnes již jediného výrobce výkonových transformátorů na území ČR a SR s úplným vlastním know-how a odpovídajícím výrobním zázemím a certifikovanými zkušebnami. I tato společnost obsadila ve svém (Plzeňském) kraji první místo. 

„Výsledky letošního a minulých ročníků soutěže potvrzují, že v České republice existuje celá řada úspěšných společností, které dokáží udržitelně růst i v současných složitých ekonomických podmínkách. Není náhodou, že nejúspěšnější firmy svou podnikatelskou činnost spojují s vysokým stupněm inovací, díky čemuž jsou schopny dobývat exportní trhy. Vzhledem k omezené velikosti české ekonomiky a slábnoucí domácí poptávce budou mít minimálně ve střednědobém horizontu tyto faktory stále větší význam. Svou účastí na soutěži bychom rádi podpořili úspěšné české společnosti a jejich majitele a povzbudili je v dalším rozvoji,” komentoval výsledky soutěž,“ Ivan Jakúbek, Vice-President Enterprise Investors pro Českou republiku a Slovensko.

 

ŠTIKY ČESKÉHO BYZNYSU V KATEGORII KRAJSKÝCH VÝSLEDKŮ

 

JIHOČESKÝ KRAJ:

1. místo = VISCOFAN CZ s.r.o.

2. místo = AGRA GROUP a.s.

3. místo = Duropack Bupak Obaly s.r.o.

 

JIHOMORAVSKÝ KRAJ

1. místo = TESCAN a.s.

2. místo = AGROSERVIS TRADING a.s.

3. místo = Heat Transfer Systems s.r.o.

 

KARLOVARSKÝ KRAJ

1. místo = BÖHM PLAST, spol. s.r.o.

2. místo = JSP International, s.r.o.

3. místo = Sokolovská uhelná, právní nástupce, a.s.

 

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ

1. místo = PORFIX CZ a.s.

2. místo = WIMEX s.r.o.

3. místo = Sněžka, výrobní družstvo Náchod

 

LIBERECKÝ KRAJ:

1. místo = BENTELER MASCHINENBAU CZ s.r.o.

2. místo = KNORR – BREMSE Systémy pro užitková vozidla ČR, s.r.o.

3. místo = Fehrer Bohemia s.r.o.

 

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

1. místo = ČEZ Logistika, s.r.o.

2. místo = Démos trade, a.s.

3. místo = ELVAC IPC s.r.o.

 

OLOMOUCKÝ KRAJ

1. místo = VÁPENKA VITOŠOV s.r.o.

2. místo = OP papírna s.r.o.

3. místo = Železárny – Annahütte, spol. s.r.o.

 

PARDUBICKÝ KRAJ

1. místo = 2 VV s.r.o.

2. místo = Iveco Czech Republic, a.s.

3. místo = FORMPLAST PURKERT, s.r.o.

 

PLZEŇSKÝ KRAJ

1. místo = ETD TRANSFORMÁTORY a.s.

2. místo = STÖLZLE – UNION s.r.o.

3. místo = Ponnath ŘEZNIČTÍ MISTŘI, s.r.o.

 

KRAJ PRAHA

1. místo = Logica Czech Republic s.r.o.

2. místo = Expeditors International ČR s.r.o.

3. místo = Petr Durdík

 

STŘEDOČESKÝ KRAJ

1. místo = Targray CZR, s.r.o.

2. místo = Cembrit a.s.

3. místo =  J+ K Mělník, s.r.o.

 

ÚSTECKÝ KRAJ

1. místo = MEVA - TEC s.r.o.

 

2. místo = GPD a.s.

3. místo = STEBAL Spedition, s.r.o.

 

KRAJ VYSOČINA

1. místo = I: Kamenická stavební a obchodní firma s.r.o.

2. místo = Krahulík – MASOZÁVOD Krahulčí, a.s.

3. místo = Chládek a Tintěra Havlíčkův Brod, a.s.

 

ZLÍNSKÝ KRAJ

1. místo = TOSHULÍN a.s.

2. místo = D PLAST a.s.

3. místo = KOVAR s.r.o.

 

SKOKAN ROKU

Společností s nejlepším řízeným výjimečným růstem činnosti firmy za poslední tři sledované roky (2009 – 2011) a tedy firmou s titulem skokan roku 2012 je společnost LESKO-Velkoobchod nápojů, s.r.o. se sídlem ve Zlíně, která se od roku 1998 zabývá velkoobchodním prodejem nápojů, potravin a tabákových výrobků převážně v regionu Zlínského kraje.

„Štiky jsou pro mě každoročně pozitivní záležitostí, a to zejména v kontextu záplavy zpráv o klesajícím HDP, krizích a podobně. Vítězové letošního ročníku dokazují, že tvrdou prací lze růst těmto zprávám navzdory. Také ale jasně ukazují na trend, kam naše (české) firmy musejí bezpodmínečně směřovat – a to k vyšší přidané hodnotě a produktivitě, mnoho jiných konkurenčních výhod totiž nejspíš nenajdeme,“ říká Pavla Břečková, členka představenstva AMSP ČR. 

V letošním ročníku Štiky českého byznysu se v kategorii celostátních výsledků hodnotilo 1. až 3. místo, v kategorii krajských výsledků pak 1. místo v každém kraji. V kategorii Skokan roku se hodnotil řízený výjimečný růst činnosti firmy za poslední tři sledované roky.

ICTZ24

 

 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku