Hlavní navigace

Světoví účetní vidí světlo na konci tunelu: zaměstnanost, poptávka a ceny se stabilizovaly, cashflow problémem

12. 2. 2013

Sdílet

 Autor: © petarpaunchev - Fotolia.com
Ke konci třetího čtvrtletí 2012 respondenti v západní Evropě po svých vládách chtěli, aby již přestaly šetřit. Ovšem po skrovném oživení v posledních třech měsících roku 2012 přišli znovu na chuť fiskální konsolidaci.

Podle průzkumu mezi 1994 finančními profesionály z celého světa globální podnikatelská důvěra v posledním čtvrtletí roku 2012 mírně klesla. Třiačtyřicet procent respondentů hlásilo nižší úroveň podnikatelské důvěry a pouze 19 procent respondentů uvedlo, že cítí vyšší důvěru. Ovšem 30 procent respondentů se domnívá, že globální ekonomika směřuje k oživení (nárůst o jeden procentní bod), zatímco 65 procent (pokles o dva procentní body) si myslelo, že stagnuje nebo se zhoršuje. 

Globální průzkum ekonomických podmínek, prováděný ACCA (globální organizace sdružující profesní účetní) a kanadskou IMA (Institute of Management Accountants), je největší pravidelný ekonomický průzkum finančních manažerů po celém světě co do počtu respondentů i dat a rozsahu ekonomických proměnných, které sleduje.

 

Afrika, Asie a západní Evropa jsou tahouny slabého oživení 

Střední východ ztratil těsné vedení nad Afrikou co do ekonomické důvěry – může za to setrvalé zpomalení ve Spojených arabských emirátech, které trvá již tři čtvrtletí, a výrazně horší výsledky hlásí i Egypt. Podnikatelská důvěra v západní Evropě se v druhé půli roku 2012 slabě, ale setrvale zvedala, přičemž důvěra se mírně zvýšila v Británii a na Kypru a lehce klesla v Irsku. Na regionální úrovni zažilo největší propad důvěry Švýcarsko. 

Důvěra dále klesala v USA, kde se žádný region neubránil skepsi. Největší propad zažil Jih a Středozápad – negativní trend zde sledujeme již celý rok. Západu a Severovýchodu se na počátku roku 2012 dařilo lépe, ale pak zde přišel pokles stejně jako ve zbytku země. Pouze ve středoatlantických státech USA, kde byla důvěra už od počátku na nejnižší úrovni, zažili v posledních třech měsících větší stabilitu.

 

Zaměstnanost, poptávka a ceny se stabilizovaly, ale cashflow začíná být problém 

Z analýzy podnikatelských podmínek v praxi plyne, že globální ekonomika učinila v posledních třech měsících jistý pokrok. Všeobecně respondenti západní Evropě, Asii a Tichomoří a Africe poukazovali na zotavující se trhy práce, ačkoli jejich kolegové v Jižní a Severní Americe, na Středním východě a obzvláště v jižní Asii již nebyli tak optimističtí. Vzato kolem a kolem index zaměstnanosti GECS stoupl jak v meziročním srovnání, tak ve srovnání mezi jednotlivými čtvrtletími. 

Po roce stabilně rostoucích cen vstupů počet firem hlásících nárůst cen ostře poklesl na úroveň nižší než před rokem, s výjimkou regionů produkujících komodity, tedy například Afriky a Středního východu. Ovšem ve třetím čtvrtletí roku 2012 se vrátily problémy s cashflow, pozdní platby a bankroty a tento trend pokračoval i v následujícím čtvrtletí. Problémy s nedostatkem likvidity a úvěrů by podle ACCA a IMA mohly světovou ekonomiku uvrhnout do další globální recese.

 

Investice zaznamenaly jisté oživení, ale investiční pobídky lákají investory offshore 

I přes klesající důvěru se kapitálové výdaje ostře zvýšily na Středním východě a i v západní Evropě a v regionu Asie-Tichomoří mírně rostly. Obzvláště povzbudivé bylo oživení v Hongkongu a ve Spojených arabských emirátech, po šesti měsících velmi utlumených investic. Nejpozitivnější úspěch se dostavil v Irsku, kde po celý rok rostly kapitálové výdaje, a to i přes agresivní program fiskální konsolidace. Už méně povzbudivý byl mírný pokles kapitálových výdajů v USA, kde ani ke konci roku nepřišel obrat, který by napravil propad kapitálových výdajů v předchozím čtvrtletí.

 

I přes předchozí chyby přišly země OECD díky hospodářskému oživení opět na chuť úsporným opatřením 

Od poloviny roku 2010 se očekávání a preference finančních profesionálů ohledně fiskální politiky významně změnily – dluhová krize se totiž táhla a významní hráči jako MMF a Evropská komise byli nuceni uznat, že dopad fiskální konsolidace na evropské ekonomiky byl horší, než se očekávalo. 

Ke konci třetího čtvrtletí 2012 respondenti v západní Evropě po svých vládách chtěli, aby již přestaly šetřit. Ovšem po skrovném oživení v posledních třech měsících roku 2012 přišli znovu na chuť fiskální konsolidaci.

 

 

 

 

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?