Hlavní navigace

Technostres je zabijákem produktivity, lék spočívá v kultuře (1)

26. 2. 2018

Sdílet

 Autor: © olly - Fotolia.com
Je třeba věnovat pozornost technologickému neduhu dnešní doby. Zaměstnanci jsou kvůli němu nešťastní – a neproduktivní.

Technologie se mění rychle.

S každou novou změnou jsou zaměstnanci nuceni se přizpůsobit. Tento proces přizpůsobování je bolestivý – po fyzické i psychologické stránce.

Proto se zdá, že se každých pár let „dočkáme“ nového zdravotního problému spojeného s technologiemi.

Rád bych vám řekl něco o největším ze všech zdravotních problémů souvisejících s technologiemi: technostresu. Ale nejdříve trocha historie.

Když nám počítače ničily těla

PC do oblasti podnikání pronikaly v průběhu 90. let. Na počátku této dekády většina lidí počítače v kancelářích nepoužívala. Do roku 2000 už na PC probíhala víceméně veškerá kancelářská práce.

Využívání myší a klávesnic a nutnost celodenního sezení před PC spustily pandemii zranění souvisejících s opakovaným napětí, jako je například syndrom karpálního tunelu. Vypadá to, jako by zranění způsobené počítači utrpěl v jistou chvíli úplně každý.

V té době bylo běžné vídat lidi s ortézami na zápěstí. Společnosti investovaly do zápěstních podložek, ergonomických myší a klávesnic a speciálních opěrek na chodidla. Ve zdravotnictví došlo k explozi nákladů na léčbu karpálního tunelu.

Potom přišly první roky 21. století a s nimi rozkvět mobilních zařízení. Využití technologií pro podnikání se dělilo mezi notebooky, pagery BlackBerry, PDA a mobilní telefony.

Přestali jsme slýchat o karpálním tunelu a začali se setkávat s „esemeskovým“ palcem a dalšími zraněními z opakovaného napětí, spojenými s psaním na telefonu nebo pageru.

Asi před deseti lety se zdravotní problémy spojené s technologiemi přesunuly od těch fyzických k mentálním.

cyber23

Zaměstnanci začali trpět různými psychologickými syndromy, od nomofobie (strachu z absence či nedostupnosti telefonu), přes syndrom fantomové vibrace (když si myslíte, že cítíte, jak váš telefon vibruje, ačkoliv ho nemáte při sobě) a „displejovou“ nespavost až po závislost na smartphonech.

Pokračování

Byl pro vás článek přínosný?