Hlavní navigace

Téměř polovina šéfů v byznysu postrádá jistotu při klíčových rozhodnutích

Sdílet

 Autor: © alphaspirit - Fotolia.com
Tajných rozhodování se často neúčastní ty správné osoby. Verdikty ovlivňují organizační bariéry, přehnané spoléhání se na zkušenosti ze strany vrcholového vedení a nedostatečná spolupráce.

Společnost QlikTech, působící v oblasti zaměřené na uživatelem řízené Business Intelligence (BI), zveřejnila výsledky studie odhalující, že 42 % manažerů nejvýznamnějších globálních společností si není jisto některými svými rozhodnutími, protože jim chybí informace a nebo k nim mají špatný přístup. Z průzkumu, který pro QlikTech provedla společnost Harvard Business Review Analytics Services, také vyplynulo, že pouhých 13 % respondentů si je svými rozhodnutími jisto. 

Průzkumu se loni zúčastnilo 442 vedoucích pracovníků, manažerů a ředitelů společností ze Severní Ameriky, Evropy, Asie a Oceánie. Výzkum mapoval, jakou míru jistoty mají vedoucí pracovníci v rozhodnutích, na základě dat a informací, jež mají k dispozici. Studie nastolila několik hlavních témat včetně dostupnosti a přístupu k datům pro účely důležitých rozhodnutí. Dotýkala se také tématu kvality interních a externích dat jako prvku, který snižuje míru jistoty v rozhodnutích.

 

Kde hledat jistotu

Téměř polovina respondentů tvrdila, že důležitá rozhodnutí ovlivňují organizační bariéry a 45 % dotázaných uvedlo, že se tajných rozhodování neúčastní ty správné osoby. 43 % dotazovaných označilo za největší překážku přehnané spoléhání se na zkušenosti ze strany vrcholového vedení a 42 % také zmínilo nedostatečnou spolupráci jako další bariéru.  

„Data jsou nyní daleko lépe přístupná a pomáhají při tvorbě důležitých rozhodnutí. Průzkum ukazuje, že informace hrají zásadní roli v míře jistoty,“ říká Marcin Mazur ze společnosti QlikTech. „V dnešní době, kdy je citelný tlak na rychlost správné volby v reálném čase s pomocí aktuálních dat, potřebují vedoucí pracovníci při rozhodování aktualizovaná, přesná a relevantní data, přístupná v reálném čase. Sdílení analýzy dat s kolegy během spolupráce může být klíčovým faktorem potřebným pro vybudování jistoty při rozhodování.“