Hlavní navigace

Třebaže se metodika mění, nezaměstnanost roste

8. 2. 2013

Sdílet

 Autor: © Julien Eichinger - Fotolia.com
Počet registrovaných uchazečů o zaměstnání se meziměsíčně zvýšil o 7,4 %, na více než 585 tisíc. Na úřadech se tak tlačí více nezaměstnaných než v roce 2010, kdy se předchozí depresivní rok objevil v plném rozsahu i na trhu práce.

Podíl nezaměstnaných osob vzrostl v lednu podle Ministerstva práce a sociálních věcí meziměsíčně o 0,6 procentního bodu na 8,0 % (nová metodika). V porovnání s loňským lednem je nyní podíl nezaměstnaných o 0,9 procentního bodu výše.

Na novou úroveň nezaměstnanosti si budeme muset chvíli zvykat. Předchozí míru registrované nezaměstnanosti nahradil podle aktuální metodiky tzv. podíl nezaměstnaných osob, který se nachází zhruba o jeden procentní bod níže, než byl původní ukazatel. Rozdíl je způsoben tím, že do výpočtu nevstupuje nyní pouze pracovní síla (ekonomicky aktivní obyvatelstvo, čili zaměstnaní i nezaměstnaní), ale všichni Češi a Češky ve věku 15 až 64 let. To znamená, že se ve statistice nově objevují dobrovolně nezaměstnaní (nehledají si práci), osoby v domácnosti či studenti.

 

Dlouhý stín černého roku 2010

Počet registrovaných uchazečů o zaměstnání se meziměsíčně zvýšil o 7,4 %, na více než 585 tisíc. Na úřadech se tak tlačí více nezaměstnaných než v roce 2010, kdy se předchozí, ekonomicky depresivní rok objevil v plném rozsahu i na trhu práce. Tehdy bylo na úřadech práce registrováno zhruba 574 tisíc nezaměstnaných a v průběhu dalších let se tento počet už nikdy nepodařilo snížit k hodnotám před krizí. Na druhou stranu, z pohledu meziměsíčního nárůstu není letošní leden tak smutným rekordmanem. V tomto směru si totiž prvenství udržel leden roku 2009, kdy na úřadech práce přibylo meziměsíčně 13 % uchazečů o práci.

Přes registr nezaměstnaných osob hledá nyní práci o necelých 52 tisíc osob více než loni a zároveň se smrskla nabídka volných pracovních míst (zhruba o 600 pozic). I v ostatních statistikách (počet nově zaevidovaných osob, počet odchozích osob, podíl těch, kteří odešli z úřadu práce, aniž by nastoupili do zaměstnání) letošní leden zaostává za jeho loňským protějškem.

 

Nešťastný okres Jeseník

Boj o volná pracovní místa se v lednu opět přiostřil. Pomyslná fronta se rozrostla z prosincových 15,6 na 17,3 uchazečů soupeřící o jednu volnou pozici. Z hlediska jednotlivých okresů se situace od předchozího měsíce příliš nezměnila. Nejvyšší je nyní v okresu Jeseník (123), nejnižší samozřejmě v Praze (5). 

Ekonomický útlum se na trhu práce projevuje s určitým zpožděním. Lednové výsledky tak odrážejí předchozí prohry v průmyslu, stavebnictví a ostatních odvětvích. Svoji roli sehrála i obvyklá sezónnost. Konec roku byl nejenom pro průmyslníky nepříznivý. Jejich situace by se přesto mohla postupně v průběhu letoška zlepšovat, což nám ale trh práce ukáže až jako poslední. Pro letošek tedy očekáváme další zvýšení podílu nezaměstnaných osob.

 

Autor je makroekonomický analytik GE Money Bank

 

 

 

Byl pro vás článek přínosný?