Hlavní navigace

Ukrajina je jinou zemí: úvěrové pojištění může významně omezit rizika exportu

19. 3. 2014

Sdílet

 Autor: © Sunny - Fotolia.com
Příklad Ukrajiny ilustruje, že pojištění exportu a spolupráce s úvěrovou pojišťovnou se firmám v mnoha ohledech vyplatí. Především v méně stabilních regionech, mezi které patří i některé bývalé republiky SSSR, se může míra rizika velmi rychle měnit. Podle údajů úvěrové pojišťovny KUPEG byla Ukrajina v loňském roce z hlediska poptávky po nových obchodních příležitostech srovnatelná se Španělskem a její význam mezi českými exportéry v posledních letech stoupal.

Během posledních několika měsíců se Ukrajina v důsledku deficitu běžného účtu obchodní bilance, poklesu devizových rezerv a nakonec i aktuální politické situaci stala regionem s nejvyšší mírou rizika. Exportéři, kteří pojištění podcenili, by se tak mohli dostat do problémů.

 

Pojišťujete dům proti požáru, když okolo už hoří les?

„Služby úvěrové pojišťovny mohou být velkou podporou při plánování expanze na nové trhy, kde dosud podnikatelé nemají zkušenosti s řízením rizika a potřebují mít po ruce partnera, který danou oblast dobře zná,“ uvádí Michal Veselý, generální ředitel společnosti KUPEG, úvěrová pojišťovna, a.s. (rozhovor s ním přinášíme zde). Ta v loňském roce pojistila vývoz v hodnotě přes 78 miliard Kč, směřující do 98 zemí světa. „Naše pojišťovna má rozsáhlé zkušenosti s pojišťováním exportu také na mimoevropské trhy, zejména do zemí bývalého Sovětského svazu. Právě tyto země patří mezi méně stabilní regiony, kde není výjimkou splatnost faktury okolo šesti měsíců. A jak je vidět na příkladu Ukrajiny, za šest měsíců se může situace velmi změnit. Stejně tak před pár měsíci nikdo nečekal, že Rusku budou hrozit sankce ze strany EU. Klienti, kteří své transakce včas pojistili, mohou být v klidu. Mají jistotu, že dostanou zaplaceno, ať už se situace vyvine jakkoliv. Pojištění nových dodávek do země, která se nachází v tak extrémně složité situaci, je však problematické. Existuje totiž značná pravděpodobnost, že tamní odběratelé nebudou schopni dostát svým závazkům. Je to podobné, jako kdybychom pojišťovali dům proti požáru, když okolo už hoří les,“ dodává Michal Veselý.

 

Přesuňte rizika na třetí stranu...

Úvěrové pojištění se v současné době již stalo jednou ze standardních součástí správy pohledávek velké části českých firem. Značný zájem o úvěrové pojištění byl zaznamenán především v době vypuknutí globální hospodářské krize v letech 2008 až 2009, kdy si mnozí uvědomili, že zbankrotovat může i velká a zavedená společnost.

cyber23

Jednou z hlavních motivací, která vede firmy k využití úvěrového pojištění, je přesun rizika na třetí stranu, expanze na nové trhy nebo zlepšení správy pohledávek, kdy pojištění pohledávek pomůže klientům nastavit takové procesy, které pomohou zlepšit cash-flow firmy a ušetřit tak na potřebném financování. Úvěrové pojištění ale znamená také možnost poskytnout odběratelům velkorysejší platební podmínky, což ve výsledku znamená zvýšení konkurenceschopnosti. Doplňkovou motivací k pojištění pohledávek může být asistence pojišťovny při vymáhání pohledávek. Úvěrová pojišťovna KUPEG disponuje zkušenostmi a celosvětovou sítí partnerů, díky nimž je schopná pomoci s vymáháním pohledávek kdekoliv na světě. To je neocenitelná služba především při zahájení exportu na nové trhy, s nimiž podnikatel nemá zkušenost.

Úvěrové pojištění společnosti KUPEG  je dostupné všem podnikatelským subjektům – od nejmenších živnostníků až po velké nadnárodní korporace bez ohledu na oblast podnikání a výši obratu. Doplňkové informace naleznete zde

Byl pro vás článek přínosný?