Hlavní navigace

Uložili jste účetní závěrku a výroční zprávu do sbírky listin obchodního rejstříku?

7. 11. 2011

Sdílet

Neplnění informační povinnosti podporuje korupční prostředí a podkopává celou ekonomiku, spolehnutí ovšem je na společnosti z Královéhradeckého kraje.

Více než 60 % českých společností dlouhodobě ignoruje platné zákony, když neukládají výsledky svého hospodaření, tedy účetní závěrku a výroční zprávu, do sbírky listin obchodního rejstříku. Naprosto nejhorší přístup k plnění informačních povinností mají firmy v Praze a Středočeském kraji. Nejméně disciplinované jsou malé firmy s tržbami do 10 milionů korun. Z hlediska právní formy zákonnou povinnost spolehlivěji plní spíše akciové společností než společnosti s ručením omezeným. Analýzu zveřejnila Dun & Bradstreet (D&B), která se zabývá poskytováním ekonomických informací a hodnocením firem po celém světě. 

„Neplnění informační povinnosti ze strany firem, které dodávají své výrobky a služby státu či se účastní státních veřejných zakázek jednoznačně podporuje korupční prostředí v České republice,“ varuje ředitelka společnosti D&B Alena Seoud. „Dokud stát nepřistoupí k důslednému vymáhání práva a bude přehlížet ignorování platných právních předpisů ze strany tuzemských i zahraničních firem podnikajících v České republice, znemožní tak možnost prověřovat si obchodní partnery, a tím může zprostředkovaně zhoršit ekonomickou situaci mnohých společností,“ řekla Alena Seoud z D&B. 

 

Slovensko je vzorem

Situace na Slovensku, kde platí obdobná legislativa jako v České republice, je o několik procentních bodů příznivější. V letech 2007 až 2008 finanční výkazy a výroční zprávu do obchodního rejstříku uložila necelá polovina společností, v roce 2009 téměř 40 % firem. „Reálná dostupnost finančních výkazů a výročních zpráv o jednotlivých firmách je však v Čechách podstatně snazší než na Slovensku,“ uvedla dále ředitelka D&B s tím, že se na Slovensku připravuje registr účetních závěrek, který dostupnost zlepší. 

Naprosto nejhorší přístup k dodržování platných právních norem mají firmy, které podle ČSÚ nevykazují tržby, respektive společnosti s ročními tržbami do 10 milionů korun. V těchto kategoriích informační povinnost dlouhodobě neplní 90 % respektive zhruba 60 % firem. Nejlepší přístup ke zveřejňování zákonem požadovaných informací mají společnosti s ročními tržbami přesahujícími jednu miliardu korun. 

Nejméně disciplinované firmy z pohledu přístupu k plnění informačních povinností v období 2007 až 2010 jsou subjekty se sídlem v Hlavním městě Praze a Středočeském kraji. Naopak dlouhodobě nejspolehlivěji informační povinnost plní společnosti z Královéhradeckého kraje. Ukládat účetní závěrku a výroční zprávu do sbírky listin obchodního rejstříku všem právnickým osobám ukládá §21a, zákona o účetnictví.

 

Zdroj: Dun & Bradstreet

Cloud23

 

Foto: © gunnar3000 - Fotolia.com