Hlavní navigace

Úroky ani úvěry v muslimských zemích nejsou, studujte raději právo šaría

8. 11. 2012

Sdílet

 Autor: © Orhan Çam - Fotolia.com
Pokud chcete v zemích, kde je náboženstvím islám, něco koupit na úvěr, musí to za vás koupit banka, která vám věc po dohodnuté době splatnosti prodá dráž. Realizuje tedy zisk, nikoliv úrok.

CFA Society Czech Republic a ACCA českým manažerům představily model financí v islámském světě.

                  

Finanční systém v islámském světě se do velké míry osamostatnil. Katalyzátorem tohoto vývoje byly i události spojené s teroristickým útokem na Světové obchodní centrum v roce 2001. Od té doby lidé z islámských zemí svěřují více peněz vlastním bankám. Obávají se totiž zablokování svých peněz v konvenčních bankách v USA nebo v Evropě v případě různých nařčení z terorismu. Na historicky již třetí konferenci ACCA & CFA Business Mixer, kterou v Praze společně organizovaly Asociace profesních účetních ACCA a CFA Society Czech Republic, to uvedl odborník na islámské finance, Dr. Nik Norzrul Thani z Malajsie.

 

Úrok je nemorální

Islámské finance fungují podle vlastních pravidel také z náboženských důvodů. Jen abychom si uvědomili hloubku těchto rozdílů: muslimové například nepracují s pojmem úrok, který je v západní kultuře naprosto banální. Vydělávání peněz půjčováním totiž zakazuje korán. Pokud chcete v muslimských zemích něco koupit na úvěr, musí to za vás koupit banka, která vám věc po dohodnuté době splatnosti prodá dráž. Realizuje tedy zisk, nikoliv úrok. „Islámský finanční sektor má více likvidity, což vede k celosvětově vyšší poptávce po investicích vyhovujících právu šaría. I ve střední Evropě je proto potenciál pro investice islámských fondů do firem, které podnikají v souladu s islámem. Vlastně tu je řada oborů, které mohou zaujmout muslimské investory obecně.” uvedl Nik Norzrul Thani. 

„Je dobré znát principy fungování finančního světa v islámských zemích. Naše provázanost s nimi totiž navzdory resentimentům roste. Vlivem jasné opatrnosti západu vůči islámským zemím narůstá i jejich vlastní finanční svět. O to důležitější se paradoxně stává pro konvenční západní systémy jako partner a relevantní hráč na finančních trzích,“ řekla Kateřina Benešová, ředitelka ACCA pro Česko, Slovensko a Maďarsko.

 

Banka stojí blíže, než si myslíte... 

Etická a náboženská stránka daného obchodu je přitom v islámském bankovnictví primárním kritériem. „Islámské finance jsou alternativou běžného bankovnictví. Jejich nedílnou součástí je princip, že islámská banka je v podstatě partnerem zákazníka. To znamená, že s ním navazuje často hlubší vztah, než je mezi klientem a bankou obvyklé. Pravidlo „poznej svého zákazníka“ je proto pro banky mnohem důležitější,“ dodal Nik Norzrul Thani. 

„ACCA a CFA Society Czech Republic pořádají pravidelné Business Mixery právě z důvodu toho, aby našim finančním manažerům a správcům portfólií rozšířili obzory o fungování finančního systému a ekonomiky u nás i v zahraničí,“ uvedl Marek Jindra, prezident CFA Society Czech Republic.

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?