Hlavní navigace

Už je to venku: I feministky v tichosti přiznávají, že tvrzení o rozdílu v platech jsou nepravdivá

2. 12. 2012

Sdílet

 Autor: © olly - Fotolia.com
Zatímco evropskými zeměmi hýbe diskuse o tom, kdo má určovat, jak má být které pohlaví zastoupeno v které soukromé organizaci, v USA v tichosti došlo k průlomu opačným směrem.

Jedna z největších amerických feministických organizací AAUW (American Association of University Women) ve své studii musela konstatovat, že rozdíly mezi mzdami mužů a žen jsou minimální, pokud vůbec existují. Zjištění jsou obalena spoustou politicky korektních frází, nicméně výsledky jsou jednoznačné. Studie je ke stažení zde, vynikající stručné komentované shrnutí z pera socioložky Christiny Hoff Sommers(ové) pak najdete zde.

 

Nepohodlné statistiky. Ale komu?

Americké feministické shrnutí dlouhodobě tvrdí, že ženy dostávají za srovnatelnou práci jen 77 % toho, co muži. To odpovídá i tvrzení českých feministek. Zmíněná studie AAUW tedy srovnala podmínky – zahrnula platy lidí, kteří mají vysokoškolské vzdělání a jsou stejně staří. A hleďme! Rozdíl se smrskl z 23 % na 6,6 %. A jak studie konstatuje, „musíme teprve vyřešit, jakou část tohoto rozdílu lze připsat diskriminaci.“

Jenže i na tohle už ve skutečnosti odpověď známe. Když americké ministerstvo práce ovládali po zvolení Baracka Obamy prezidentem levicoví aktivisté, chtěli podniknout velkorysou akci zaměřenou na „odstranění nespravedlnosti.“ Nechali tedy provést souhrnné zpracování studií o platové nerovnosti, ovšem s tím, že budou zahrnuty pouze studie, které prošly recenzním řízením. Výsledek byl pro aktivistky šokující. „Nevysvětlené rozdíly“ mezi platy mužů a žen činí asi 5 %. To je poměrně blízko oněm 6,6, které udává AAUW. Očekávaným 23 % se číslo neblíží ani náhodou. Nalezených 5 % je možná dáno tím, že muži agresivněji vyjednávají o mzdách, jsou ochotni trávit v zaměstnání více hodin a často jsou houževnatější. To je dáno tím, že jejich cesta vzdělávacím systémem je těžší. Víte například, že pokud má hoch stejné znalosti jako dívka, má třikrát menší šanci přijetí na výběrovou školu (údaj z České republiky)?

 

Tím hůře pro pravdu...

Když nebyly rozdíly v jednotlivých kategoriích dostatečné, pustily se výzkumnice z AAUW do kreativního vytváření pracovních kategorií. Tak například v kategorii „sociální vědy“ má být rozdíl v platech údajně 17 % – za předpokladu, že mají všichni dokončená univerzitní studia. Jenže bližší pohled ukazuje zcela jiný obraz – rozdíl je způsoben tím, že ekonomové vydělávají téměř o polovinu víc než sociologové, a tím, že je málo ekonomek a hodně socioložek. V jiné kategorii spojuje AAUW profesionální sportovce a marketingové asistentky. A v další zase právníky a knihovnice. I feministická organizace připouští, že tam, kde jde o stejnou práci, nelze rozdíly najít.

 

Co nenajdete v akčním propgramu

Ale to nejlepší nakonec. AAUW zároveň vydala doprovodnou tiskovou zprávu, v níž se tvrdí, že „studie ukázala, že ženy vydělávají jen 82 % toho, co jejich mužští kolegové.“ Kolik lidí se podívá do dlouhé studie a kolik se jich spokojí s s tiskovou zprávou?

Mimochodem, před několika lety vydal Český statistický úřad zprávu, kde konstatoval, že když se srovnají stejná povolání, není žádný statisticky prokazatelný rozdíl mezi platy mužů a žen. Webovou stránku jsem si tehdy neuložil a lituji toho. Po pár týdnech totiž zmizela. Dnes úřad pravidelně vydává vzorné zprávy o požadovaném 20% rozdílu.

Jenže k tomu podstatnému posunu už stejně došlo: k posunu mezi stavem, kdy je nepravdivé tvrzení výsledkem omylu, a mezi stavem, kdy se jedná o vědomou lež. Pak to dopadá jako v AAUW – titulky hovoří a rozdílech a nespravedlnosti, akční programy volají po nových regulacích, ale studie v tichosti přiznává, že skutečnost je úplně jiná.

 

Autor je podnikatel a sociolog, přednáší na Vysoké škole ekonomie a managementu

 

Byl pro vás článek přínosný?