Hlavní navigace

V Čechách se loni celkový počet dolarových milionářů zvýšil o 7,7 procenta a dosáhl rekordních 19 400

17. 10. 2014

Sdílet

 Autor: © Tijana - Fotolia.com
Celkově byl rok 2013 pro dolarové milionáře velmi dobrý. Akciovým trhům se dařilo a zlepšil se i stav ekonomiky, což přispělo k dvoucifernému růstu počtu milionářů i jejich bohatství. Ve světě počet dolarových milionářů vzrostl o téměř dva miliony.

Asie a Tichomoří snižuje náskok Severní Ameriky na čele oblastí s největší koncentrací dolarových milionářů, rozdíl je už méně než 10 000 milionářů. Zlepšení ekonomiky a akciových trhů pomohlo k celosvětovému růstu počtu dolarových milionářů (HNWI), který se v roce 2013 zvýšil o 1,76 miliónu lidí na celkových 13,729 milionů HNWI. Investovatelné bohatství HNWI vzrostlo o téměř 14 procent na rekordních 52,62 bilionů dolarů. Vyplývá to ze zprávy o světovém bohatství, kterou zveřejnily společnosti Capgemini a RBC Wealth Management. Zpráva dále uvádí, že nárůst počtu dolarových milionářů o 15 procent v roce 2013 je od roku 2000 druhý nejvyšší. Vyšší růst byl pouze těsně po krizi v roce 2009, a to 17 procent. V České republice se celkový počet dolarových milionářů zvýšil o 7,7 procenta a dosáhl v roce 2013 rekordních 19 400 HNWI.

 

Latinská Amerika byla opět výjimkou

Severní Amerika a Asie a Tichomoří opět těsně soutěžily o oblast s největší koncentrací HNWI. Asie a Tichomoří dotahuje Severní Ameriku a rozdíle je už méně než 10 000 dolarových milionářů. Počet HNWI v Severní Americe vzrostl o 16 procent na 4,33 milionů, zatímco v regionu Asie a Tichomoří vzrostl počet o 17 procent na 4,32 milionů. Severní Amerika zůstává nejbohatším regionem, bohatství HNWI se zvýšilo o 17 procent na 14,88 bilionů dolarů, přesto tento výrazný růst ještě předstihla oblast Asie a Tichomoří, kde bohatství dolarových milionářů rostlo o 18 procent na 14,20 bilionů dolarů. Evropská populace HNWI vzrostla o 12 procent na 3,83 milionů dolarových milionářů a jejich bohatství rostlo o 14 procent na 12,39 bilionů dolarů, jedná se v obou případech o významný nárůst oproti předchozím dvěma letům. Ve Velké Británii rostl celkový počet HNWI o 13,4 procent na 527 tisíc a jejich bohatství vzrostlo o 15,6 procent na 1,9 bilionů dolarů. Latinská Amerika byla opět výjimkou a nepotvrzovala výrazný celosvětový růst, počet dolarových milionářů rostl pouze o 4 procenta a bohatství o 2 procenta, což bylo způsobeno pomalým růstem HDP a změnami na akciových trzích.

 

Milionáři si libují

„Celkově byl rok 2013 pro dolarové milionáře velmi dobrý. Akciovým trhům se dařilo a zlepšil se i stav ekonomiky, což přispělo k dvoucifernému růstu počtu milionářů i jejich bohatství,“ říká M. George Lewis, ředitel skupiny, RBC Wealth Management & RBC Insurance. „Podíváme-li se na dlouhodobější trendy růstu, téměř 40 procent současného bohatství dolarových milionářů bylo vytvořeno v posledních pěti letech.“ Dolaroví milionáři se stále více zaměřují na investice. 

 

Důvěra ve správce majetku stoupá

Podle studie Global HNW Insights Survey, která byla součástí zprávy o světovém bohatství a obsahovala zpětnou vazbu od 4400 HNWI z celého světa, se dolaroví milionáři více zaměřují na investice. Více než jedna třetina (37 procent) jejich majetku je mimo jejich domovský region, rok předtím se jednalo pouze o jednu čtvrtinu (25 procent). Zatímco bohatství uchovávané v hotovosti zůstalo stále na vysoké úrovni (27 procent), alokace do alternativních investic vzrostla o tři procentní body (nyní 13 procent bohatství). Je zde zároveň jasný posun směrem k růstu bohatství mezi nejbohatšími osobami (Ultra-HNWI)a snižuje se jejich snaha o zachování majetku z 45 procent na 28 procent ve prospěch růstu (31 procent, dříve se jednalo pouze o 18 procent). Důvěra ve správce majetku stoupá, ale firmy se musí více snažit, aby splňovaly potřeby HNWI. Důvěra HNWI ve společnosti spravující majetek rostla, tři čtvrtiny dolarových milionářů vyjádřilo na začátku roku 2014 velkou důvěru ve správce majetku, o rok dříve to bylo pouze 61 procent. Meziročně také vzrostla důvěra ve finanční trhy (na 58 procent z 45 procent) a regulační orgány (na 56 procent z 40 procent). HNWI vidí svou budoucnost optimisticky. 77 procent si je jisto svými schopnostmi ve vytváření bohatství v blízké budoucnosti.

I přes růst bohatství a rostoucí úroveň spolehlivosti dali dolaroví milionáři správcům bohatství nižší hodnocení výkonnosti než v uplynulém roce, konkrétně se jedná o pokles o čtyři procentní body na 63 procent. Nejmarkantnější pokles v hodnocení byl v Severní Americe (o 7 procent), přesto tento trh nadále vykazuje nejvyšší spokojenost s výkonem správců ze všech regionů (77 procent), následuje Blízký východ a Afrika (69 procent), oblast Asie a Tichomoří s výjimkou Japonska (68 procent), Latinská Amerika (67 procent), Evropa (59 procent) a Japonsko (46 procent).

 

Digitální technologie se dostávají do popředí

Z hlediska správy bohatství preferují HNWI odbornou pomoc (34 procent oproti 21 procentům, kteří pomoc nehledají), práci s jednou firmou (41 procent oproti 12 procentům dolarových milionářů, kteří preferují spolupráci s více firmami) a služby šité na míru (29 procent oproti 24 procentům preferujícím standardizované služby). Přesto že HNWI nadále upřednostňují přímý kontakt s jejich správci bohatství (30 procent) před digitálním kontaktem (26 procent), digitální technologie se dostávají do popředí. Téměř dvě třetiny HNWI očekávají, že většina nebo celá správa jejich majetku bude v příští pěti letech fungovat digitálně.

„I přesto, že sledujeme povzbuzující prostředí vysokého růstu a důvěry, pokles hodnocení výkonnosti správců bohatství ukazuje, že stále existují možnosti, jak společnosti mohou upravit a přizpůsobit své služby, aby lépe vyhovovaly potřeb klientů,“ říká Jean Lassignardie, Chief Sales & Marketing Officer, Capgemini Global Financial Services. „Jeden ze způsob, jak reagovat na měnící se požadavky stávajících i budoucích klientů, může být poskytnutí digitálních možnosti, které jdou ovšem za pouhou přítomnost digitálních přístrojů, a nabídnou ucelené a bezproblémové zážitky a digitální technologie budou na všech úrovních kontaktu.“

 

HNWI se snaží mít pozitivní vliv na společnost

Letošní zpráva o světovém bohatství také upozorňuje, že drtivá většina (92 procent) HNWI cítí, že je pro ně důležité investovat čas, peníze nebo znalosti a vytvořit pozitivní sociální vliv. Pro 61 procent to je velmi nebo extrémně důležité. Celosvětově HNWI hledají společnosti, které jim pomohou hrát důležitější roli při podpoře jejich sociálních cílů. Očekává se ještě rychlejší růst, do roku 2016 bohatství dolarových milionářů vzroste o dalších 12 bilionů dolarů.

 

V popředí bude Asie

cybersecurity22

Podle výhledu do budoucna se očekává, že celosvětové bohatství HNWI dosáhne nového rekordu 64,3 bilionů dolarů do roku 2016, což představuje nárůst o 22 procent od 2013 a jedná se zhruba o dalších 12 bilionů dolarů nového bohatství. Silný růst se očekává ve většině regionů, v popředí bude oblast Asie a Tichomoří s předpokládaným meziročním růstem 9,8 procent, což z této oblasti podle odhadů udělá v roce 2014 region s největším počtem HNWI a v roce 2015 region s celkovým největším bohatstvím HNWI.