Hlavní navigace

V nakupování na internetu drží čeští senioři krok s dobou. 70 % z nich má platební kartu

11. 9. 2018

Sdílet

 Autor: © pressmaster - Fotolia.com
70 % rodičů a prarodičů seniorského věku vlastní platební kartu. Téměř třetina z nich jí aktivně využívá k nákupu na internetu. Jsou soběstační a rádi chodí do společnosti, před aktivním sportem spíše upřednostňují pravidelné procházky.

Mimo běžné náklady na nájem, energie a jídlo utratí podle svých potomků měsíčně nejčastěji 1000 až 2000 Kč na osobu. Většině z nich však důchod neumožnil větší seberealizaci ve smyslu celoživotního vzdělávání a koníčků, na které během pracovního života neměli čas. Věnují se spíše péči o dům a zahradu, říká průzkum společnosti Doro realizovaný agenturou Rondo Data.

 

K nákupu na internetu používá platební kartu téměř třetina seniorů

 

„Většina seniorů vlastní debetní nebo kreditní kartu (70 %), kterou používají i k nákupu v internetových obchodech (27 %). Zatímco téměř třetina používá platební kartu i k nákupu online, o něco menší procento skrze ní platí pouze v kamenných obchodech (24 %). Někteří senioři pak upřednostňují tradiční platbu v hotovosti a kartu používají pouze na výběr z bankomatu (19 %),“ informuje o výsledcích průzkumu Tomáš Kučera, jednatel společnosti Rondo Data.

 

Jsou soběstační. A chtějí se bavit

 

Člověk je tvor společenský, dlouhodobá samota mu neprospívá. O to více to platí ve stáří. „Průzkum Rondo Data ukázal, že většina rodičů a prarodičů seniorského věku nepotřebuje asistenci ani péči (88 %). Z toho je 41 % seniorů naprosto soběstačných, 24 % potřebuje pouze občasnou pomoc, například s úklidem nebo vařením. Podobné procento seniorů pak spíše pomáhá svým potomkům, než naopak (23 %),“ říká Dominika Uhrová ze společnosti Doro.

 

Více než třetina seniorských rodičů a prarodičů se ráda zúčastňuje různých společenských akcí (34 %). Většina sice vůbec nesportuje (47 %), ale snaží se pravidelně chodit na vycházky (32 %), nebo jezdit na kole (7 %). Svůj volný čas nejčastěji tráví péčí o dům a zahradu (45 %), nebo se věnují svým zájmům a koníčkům (17 %). Zcela novým aktivitám se ale podle odpovědí svých potomků většina z nich nevěnuje, důchod jim v tomto ohledu nepřinesl možnost větší seberealizace (64 %). Zbylé procento lidí v důchodu realizuje koníčky, na které dříve neměli čas (26 %), studuje (4 %), častěji sportuje (3 %), nebo se zapojilo do různých spolků a neziskových skupin (3 %).

 

Kolik senioři utratí za měsíc?


Podle většiny respondentů (22 %) utratí jejich rodiče a prarodiče v seniorském věku 1000 - 2000 Kč měsíčně na osobu, jedná se o útratu mimo běžné náklady jako nájem, energie a jídlo. Menší část v průzkumu uvedla částku do 3000 Kč (18 %) a stejné procentuální zastoupení vybralo útratu mezi 500 - 1000 Kč. Více než 5000 Kč měsíčně utratí podle svých potomků 14 % seniorů.

soutez_casestudy

 

Průzkum na vzorku 1800 respondentů realizovala společnost Rondo Data.

Byl pro vás článek přínosný?