Hlavní navigace

V System4u dbáme na ekologii

22. 12. 2021

Sdílet

 Autor: System4u
V System4u se snažíme dělat kroky k zachování zdraví naší planety.

Elektromobilita

Díky poskytnutým dotacím Evropského fondu pro regionální rozvoj OP Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost a ministerstvu průmyslu a obchodu jsme do firmy pořídili elektromobil Tesla 3.

Tento vůz s nulovými emisemi pomáhá zbavovat se závislosti na ropě a celkově na zlepšení kvality ovzduší ve městech.

Cena elektromobilů je zatím vyšší, ale jejich ekologického přínosu si cení města i celé státy, které nákup takových vozidel společnostmi finančně podporují, stejně je tomu tak i u nás.

Prodej elektromobilů bude v budoucnosti čím dál běžnější. Pokud člověk zavítá například do Švédska či Norska, uvidí tam tato auta ve velké převaze.

Štítek

Náš elektromobil používáme pro běžné firemní cestování, jízda v něm je příjemná. Nezatěžuje nás řazení ani burácející motor, pouze sešlapáváte pedál akcelerace a případně brzdy, pokud nebrzdíte postupně podle potřeby rekuperací.

Je velký rozdíl poté přesednout z elektromobilu do spalovacího auta. Jízda se pak zdá pomalá, s opožděnými reakcemi a velmi hlasitým zvukem motoru. S elektromobilem na to stačí šlápnout, a jedete. Ekologicky!

Ekologická likvidace mobilních zařízení

Podle zcela reálných odhadů leží v českých firmách a domácnostech miliony mobilních telefonů či tabletů, které jsou buď zastaralé, rozbité, či z jiného důvodu nepoužívané. Vynecháme-li z tohoto počtu domácnosti a zaměříme-li se pouze na firmy, jsou to stovky tisíc zařízení.

Mnohé velké společnosti a korporace se již chovají podle principů cirkulární ekonomiky a nepoužívaná mobilní zařízení nechávají ekologicky likvidovat, i tak je množství zařízení, ležících jen tak v šuplíku, skříni či IT skladu, stále hrozivě vysoké.

Přitom ekologická likvidace těchto zařízení znamená pro naši planetu obrovskou úlevu, a navíc to firmy téměř nic nestojí!

Vezmeme-li to z druhé strany, telefon, který skončí vyhozený v popelnici, zatíží naši planetu nebezpečným odpadem v podobě baterie a LCD displeje. Navíc z něj zůstanou složitě odbouratelné plasty a další materiály. Nemluvě o ztrátě cenných materiálů, jako jsou zlato či paladium, jichž jsou tato zařízení cenným zdrojem.

Pochopitelným důvodem pro skladování starých mobilních telefonů ze strany firem může být obava z úniku dat v těchto zařízeních obsažených.

Je pouze potřeba najít partnera, který má certifikované nástroje na odstranění dat z mobilních přístrojů, případně i z počítačů, notebooků, serverů a diskových polí.

Takto certifikovaně „smazaná“ mobilní zařízení se opětovně použijí jako celek či na náhradní díly, nebo jsou recyklovaná na primární materiály, které se vracejí do výrobního procesu, čímž se využijí k výrobě dalších produktů. Životnost telefonů ve firmách je přibližně dva až tři roky, pak dochází k výměnám za nová zařízení. A tak stačí nedávat ta stará do skříněk a nechávat řešení „na někdy“, ale rovnou vyměnit staré za nové.

Do péče o naši planetu postupně zařazujeme v System4u i další kroky.

Každá firma a každý jednotlivec by si měl uvědomit, že je důležité a nutné, aby se do záchrany naší planety zapojil opravdu každý.