Hlavní navigace

Václav Klaus byl jediným evropským prezidentem, který byl uveden na stránkách Margaret Thatcherové

8. 4. 2013

Sdílet

 Autor: © Nikolai Sorokin - Fotolia.com
Vážená paní baronko z Kestevenu, byla jste jednou z nejvýznamnějších osobností nejen britských, ale i světových dějin, která si vždy a za všech okolností stála za svým.

Zdá se mi to jako včera... Před osmi lety jsem popřál dnes zesnulé Margaret Thatcherové – prostřednictvím její nadace Margaret Thatcher Foundation (stránky lze otevřít zde) – k osmdesátým narozeninám. Součástí gratulace byl i můj tehdejší článek, který vyšel v České republice, přeložený do angličtiny.

Od Chrise Collinse, který zastřešoval pr aktivity webu Margaret Thatcher Foundation, jsem obdržel vstřícnou odpověď a zároveň žádost, zda by se mohl propojit jejich web s portálem tehdejšího prezidenta Václava Klause, který je znám tím, že si Margaret Thatcherové velmi vážil. Sympatie byly vzájemné. Collinsovo přání jsem prezentoval Pražskému hradu. A jak sami vidíte zde, Václav Klaus byl jediným evropským prezidentem, který byl a je na jejích stránkách uveden.

 

Měl jsem možnost se se "Železnou lady" potkat, i když samozřejmě za přítomnosti mnoha dalších osob. Proto jako vždy, když člověka alespoň chvíli znáte osobně, mě její smrt nesmírně zarmoutila. 

 

Vážená paní baronko z Kestevenu,

byla jste jednou z nejvýznamnějších osobností nejen britských, ale i světových dějin, která si vždy a za všech okolnosti stála za svým.

 

Výňatek z článku, který jsem napsal k osmdesátým narozeninám Margaret Thatcherové: 

V časopise Newsweek v roce 1990 vyšel článek pod názvem: Thatcherism is not for a decade. It is for centurie. (Thatcherismus není pro desetiletí, je pro staletí). "Bůh", kterého se vždy Margaret Thatcherová držela, tj., že jakýkoliv statek někomu patří a někdo se o něho musí pečlivě starat, a čím konkrétnější vlastník, tím lepší výsledek, bude muset platit trvale. Institut vlastnictví je principem základním. On totiž v sobě zahrnuje vše, co pro moderního vzdělaného člověka je "svaté". Především již problém nabytí vlastnictví má svoji kulturu. Je naprosto jasně stanoveno, jak je možno vlastnictví nabýt. 

U Margaret Thatcherové musí člověk konstatovat prvky silné osobnosti, ale osobnosti respektující všechny atributy reálné demokracie. Ve všech sférách společenského života, a zvláště pak v ekonomice, musí být základní pravidla chování všech subjektů jimi dodržována, aby nenastal chaos. Nesmí však být potlačena osobnost nebo možná lépe řečeno jednotlivec, korporace musí mít prostor pro tržní chování, a to v dobrém slova smyslu. Stát musí, aby řádně fungoval, přenést maximální tíhu odpovědnosti na konkrétní osobu. To se Margaret Thatcherové z velké části podařilo. Restaurace osobnosti v ekonomickém, řádném tržním chování je její neocenitelnou zásluhou pro celý civilizovaný svět.

 

soutez_casestudy

Autor této vzpomínky, předseda redakční rady CFO Worldu Jan Vinter,  je bývalý finanční ředitel, dnes působí jako korporátní finanční konzultant.

 

Byl pro vás článek přínosný?