Hlavní navigace

Vášmajetek.cz: V dražbách zabavený majetek výhodně prodává i stát

9. 1. 2012

Sdílet

 Autor: © paffy - Fotolia.com
Český stát a nejrůznější subjekty státní správy prodávají ročně majetek za miliardy korun, informace o prodejích jsou ale velmi špatně dohledatelné a roztříštěné.

V předvánočním období se v českých médiích objevila řada zpráv upozorňujících na značné cenové výhody nákupů v nedobrovolných dražbách, tedy v dražbách exekučně zabaveného majetku. Lidé zde mohou nakoupit elektroniku, domácí spotřebiče, nábytek a další žádané věci za jejich poloviční, ale i třetinovou cenu. Tvůrci projektu Vášmajetek.cz mohou tuto skutečnost jednoznačně potvrdit. A nejedná se pouze o movitý majetek - na serveru www.vasmajetek.cz, který byl spuštěn na začátku listopadu, je v databázi k dispozici několik tisíc nabídek nemovitostí od bytů až po mnohahektarové pozemky včetně polí a lesů. Vybírat lze také z několika set automobilů.

 

Stačí se o těchto prodejích jen dozvědět 

V případě internetového projektu Vášmajetek.cz se ale nejedná „pouze“ o dražby exekučně zabavených předmětů, což vyplývá už ze samotné podstaty serveru, který si klade za cíl centralizovat prodeje státního majetku. „Nedobrovolných dražeb je v naší databázi samozřejmě mnoho a ceny, za které se zde dá nakupovat, jsou opravdu často až k neuvěření. Ale to je pouze jedna část našeho projektu. Náš stát a nejrůznější subjekty státní správy prodávají ročně majetek za miliardy korun, informace o prodejích jsou ale velmi špatně dohledatelné a roztříštěné. Naším cílem je sbírat tato data a poskytnout jich veřejnosti co nejvíce a co nejpřehledněji,“ vysvětluje ředitel projektu Vášmajetek.cz David Hlinka a dodává: „Lidé u nás mohou výhodně nakupovat také od krajů, obcí, ministerstev, ale i od Vojenských lesů a statků ČR. Všechny tyto a mnohé další instituce a státní podniky se dnes zbavují majetků za miliardy korun. Stačí se o těchto prodejích jen dozvědět.“

 

Za hubičku 

Škála toho, co lze výhodně nakoupit v dražbách, aukcích a prodejích státního a exekučně zabaveného majetku, je na portálu Vášmajetek.cz opravdu široká. V dražbě lze například pořídit osobní automobil VW SHARAN 1,9 TDI, rok výroby 2003, kdy vyvolávací cena je 40 tisíc korun, zatímco cena odhadce je 120 tisíc korun. Doslova za pár set korun lze nakoupit DVD přehrávače, televizory, myčky nádobí nebo mobilní telefony. Zájemci o výhodné investice do nemovitostí zase naleznou v databázi celou řadu příležitostí, jak v dnešní ekonomicky nestabilní době dobře investovat. Například rodinný dům v obci v Moravskoslezském kraji i se zahradou o výměře 1236 m2 a další ploše o výměře 861 m2 prodává jeden ze státních podniků za minimální kupní cenu 976 860 Kč. 

„Vytvoření přehledné databáze, která obsáhne drtivou většinu prodejů státu, jeho institucí a podniků a exekutorsky zabaveného majetku je nelehký úkol a my tvrdě pracujeme na tom, abychom tohoto cíle dosáhli. Již dnes, kdy v naší databázi máme několik tisíc aktuálních nabídek, je zřejmé, že tu existuje celá řada možností, jak velmi výhodně nakoupit široké spektrum majetku, stejně jako dobře investovat uspořené peníze. Je ale nezbytné mít přístup ke správným informacím, což chceme veřejnosti na našem serveru umožnit,“ doplňuje David Hlinka.

 

 

Zdroj: Projekt Vášmajetek.cz

Byl pro vás článek přínosný?