Hlavní navigace

Ve střední a východní Evropě došlo loni k výraznému nárůstu fúzí a akvizic v energetice

21. 3. 2012

Sdílet

 Autor: © TebNad - Fotolia.com
Ačkoliv ostatní odvětví ekonomiky stále pociťují vliv ekonomické krize, fúze a akvizice v oblasti energetiky a těžby surovin neztrácejí na obrátkách.

V regionu střední a východní Evropy došlo v roce 2011 k poklesu na straně nabídky fúzí a akvizic z 6 % na 5 %, tento údaj však přesto představuje 6% podíl na celosvětové hodnotě těchto transakcí.Na druhé straně, v oblasti investic do regionu došlo k nárůstu jak počtu akvizic a fúzí, tak i jejich hodnoty. Region střední a východní Evropy zaujal 7% podíl z celkového počtu a hodnota akvizic a fúzí se zvýšila ze 7 % na 9 %. K výraznému nárůstu investic mířících do regionu došlo také v oblasti těžby – celosvětový podíl na hodnotě akvizic se zvýšil z 8 % na 17 %.

Vyplývá to z aktuální studie vytvořené ve spolupráci advokátní kanceláře Squire Sanders a společnosti mergermarket. Studie poskytuje podrobnou analýzu kontraktů z oblasti energetiky a těžby surovin. Shrnuje také možnosti a příležitosti, které vyplývají z ekonomického a politického vývoje v roce 2011, a zachycuje budoucí trendy tohoto sektoru.

 

Nejen Čína, ale i Vietnam lákavé pro investice

„Také z našich pražských zkušeností z minulého roku vyplývá, že aktivita v energetice je na vzestupu. Na celkovém objemu naší práce se energetika, ať už v oblasti obnovitelných zdrojů jako jsou větrné elektrárny nebo v oblasti nukleární, podílela velmi výrazným procentem. Velmi populární je snaha proniknout do businessu břidlicového plynu,“ říká Radek Janeček, řídící partner Squire Sanders v Praze.

V globálním měřítku počet kontraktů v energetice v roce 2011 sice poklesl o 9 %, ale jejich celková hodnota vzrostla o 7 % a dosáhla tak výše 577,3 miliardy amerických dolarů. Dalším klíčovým údajem je vývoj sjednaných kontraktů v oblasti obnovitelných energií, jejichž počet sice také poklesl – z 309 v roce 2010 na 265 v roce 2011, nicméně jejich hodnota je v meziročním srovnání vyšší o více než 50 % – z 21,5 mld. USD vzrostla na 34,4 mld. USD. Naopak počet fúzí a akvizic v těžebním sektoru se snížil o 8 %.

Roste i mezinárodní povaha fúzí a akvizic, neboť přeshraniční fúze a akvizice již dosáhly 42% podílu a zároveň souhrnné hodnoty ve výši 47 %. Dle analýzy je také patrný rostoucí vliv asijsko-pacifického regionu. Podíl asijských investorů na celkové hodnotě fúzí a akvizic se zvýšil o 6 % a dosáhl tak jedné čtvrtiny celosvětově. „Nejen Čína, ale také jiné rostoucí ekonomiky jako například Vietnam se stávají velice zajímavými lokalitami pro investice,“ poznamenává Duncan Maclean, vedoucí partner celofiremní skupiny pro v oblast energetického průmyslu a přírodních zdrojů Squire Sanders.

 

 

Zdroj: Squire Sanders

 

Foto: © TebNad - Fotolia.com

Byl pro vás článek přínosný?