Hlavní navigace

Veřejné rozpočty přijdou kvůli desetiprocentní sazbě DPH o 3,3 miliardy korun

11. 9. 2014

Sdílet

 Autor: © mostafa fawzy - Fotolia.com
Zavedení třetí 10% sazby DPH u některých vybraných položek je dlouho diskutované opatření. Z praktického hlediska však zvýšení počtu sazeb bude pro plátce znamenat větší komplikaci související se zařazením vybraných položek do správné sazby.

Očekávání, že se snížená sazba DPH projeví v cenách pro konečného spotřebitele, je podle mého názoru nejisté a zcela jistě nepůjde o promítnutí v plném rozsahu. Bude se tak v okamžitém efektu bez ohledu na celkový dopad do rozpočtu státu či obcí jednat spíše o korunové záležitosti.

Připravovaná elektronická evidence tržeb, respektive kontrolní výkaz, pak dále navýší administrativní zátěž plátců daně. Přestože toto opatření může v určitém směru snížit rozsah daňových úniků, zkušenosti z jiných států, které obdobná opatření zavedly, nejsou zcela jednoznačná.

 

 Autor je Partner, Daňové poradenství, KPMG Česká republika

ČTĚTE TAKÉ:

Cloud23

→ Tři novely zákona o DPH s účinností od 1. ledna 2015
V průběhu roku 2014 předložilo ministerstvo financí tři návrhy novel zákona o dani z přidané hodnoty, které by měly nabýt účinnosti od 1. ledna příštího roku.

→ V registru nespolehlivých plátců DPH uvízlo pohříchu třináct velkých ryb
Registr nespolehlivých plátců DPH, který vznikl jako opatření proti daňovým únikům, a po roce a půl fungování postupně začíná plnit svou funkci.