Hlavní navigace

Více než jedna třetina IT ředitelů čelí nedostatku kvalifikovaných odborníků na ICT

7. 1. 2013

Sdílet

 Autor: Fotolia
Více než jedna třetina (37 %) vedoucích manažerů zodpovědných za IT (CIO) čelí podle průzkumu mezi CIO v ČR nedostatku kvalifikovaných odborníků na informační a komunikační technologie (ICT). Největší nedostatek kvalifikovaných sil je vnímán zejména v sektoru finančních služeb, technologií, médií a telekomunikací a ve veřejném sektoru.

Podle CIO je největší absence odborníků zejména pro činnost v oblasti vývoje informačních systémů (19 %) a v oblasti řízení ICT projektů (17 %). Hlavním tématem pro IT ředitele bude letos i nadále optimalizace ICT nákladů – očekává se pokračující trend v podobě snižování ICT výdajů, který se nejčastěji projeví pozastavením investic a omezením čerpání externích služeb. K největšímu poklesu ICT rozpočtu dojde v organizacích ve veřejném sektoru (snížení rozpočtu očekává 57 % dotázaných) a v energetice (62 %). Nejmenší pokles je naopak očekáván v sektoru finančních služeb (snížení rozpočtu uvedlo pouze 6 % organizací oproti 25 % očekávajících nárůst). 

 

Pokles jako výzva

„Pro většinu organizací nejsou nejhorší časy z pohledu tlaku na snižování nákladů v souvislosti s ekonomickou krizí ještě zcela zažehnány. Většina CIO je stále nucena realizovat „více za méně“. Z tohoto vyplývá, že letošek nebude ideálním obdobím pro velké investice do nových technologií, neboť hlavní prioritou CIO je i nadále vypořádat se s očekáváným poklesem rozpočtu na ICT,“ uvedl Zdeněk Křížek, partner v oddělení ICT poradenství a řízení rizik ve společnosti Deloitte. „V roce 2013 je hlavní výzvou změna vnímání role IT útvarů z čistě nákladové složky provozující aplikace na roli strategického partnera přinášejícího vysokou přidanou hodnotu formou poskytovaných služeb,“ dodal Zdeněk Křížek. Současný stav hodnotí více než 80 % organizací jako ne zcela ideální a především v oblasti provázanosti ICT strategie na cíle organizace vidí velký prostor pro zlepšení.

 

Co frčí...

Nejaktuálnějším technologickým trendem jsou mobilní aplikace. Jejich zavedení plánuje 80 % organizací.

cybersecurity22

Průzkum rovněž ukázal, že technologie jako „privátní cloud“ nebo „Infrastructure as a Service“ stále nejsou hlavními prioritami CIO ve firmách v ČR, přestože jejich vnímání přínosu pro organizace je relativně vysoké pro více než polovinu dotazovaných organizací. V oblasti „Big Data“ a „Platform as a Service“ spíše platí, že bude nejprve nutné se s trendy blíže seznámit, identifikovat a prověřit jejich potenciál v rámci dílčích pilotních řešení.