Hlavní navigace

Vietnamce inspektoři kontrolují stejnou měrou jako ostatní

23. 6. 2010

Sdílet

Tam, kde zkrachovali čeští podnikatelé vinou blízkosti nových supermarketů, si opuštěné prodejny pronajímají Vietnamci a jsou úspěšní.

Ve dnech 9. a 10. června se konal v Plzni pod záštitou Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) již 5. kongres pro vnitřní trh „Sámoška“, kterého se zúčastnilo přes 400 podnikatelů z celé republiky. Ve více než hodinové panelové diskusi na téma „Vietnamští obchodníci – hrozba pro tradiční trh nebo jeho potencionální partneři?“ vystoupil Václav Novák, náměstek ředitele a vedoucí odboru kontroly z inspektorátu Státní zemědělské a potravinářské inspekce v Plzni, který uvedl, že jejich inspekce pravidelně a průběžně kontroluje české obchodníky i vietnamské a všechny kontroluje se stejnou pečlivostí.

Na veletrhu VIETNAM EXPO 2010 v Hanoji získal Marcel Winter již 15.zlatou medailiNa vietnamské obchodníky dochází i mnoho anonymních udání, zejména od českých obchodníků, kteří zejména v malých městech zavírají své obchody již v 17 hodin a mnohdy mají o sobotách i nedělích zavřeno, zatímco Vietnamci mají své obchody s potravinami otevřené od rána od 7 hodin do večera 22 hodin každý den, tedy včetně sobot a nedělí.

Pokud chce Vietnamec prodloužit vízum, musí předložit Cizinecké policii výpis o bezdlužnosti finančnímu úřadu i zdravotní pojišťovně. Celkem 35 590 Vietnamců u nás podniká na živnostenský list, který jim vydaly tuzemské živnostenské úřady, které spadají pod MPO ČR. Najdou se ovšem i mezi nimi lajdáci a někdy i kriminálníci, stejně jako mezi našimi podnikateli. Nelze to však paušalizovat, jak včera uvedl na portálu Mediafax.cz Zdeněk Juračka, prezident SOCR, jehož si jinak velmi vážím za jeho vynikající manažerské schopnosti. Dodržovat provozní předpisy a zákony musí všichni a jsou od toho k tomu zřízené státní orgány a instituce. Pravdou je, že tam kde zkrachovali čeští podnikatelé vinou blízkosti nových supermarketů, si opuštěné prodejny pronajímají Vietnamci a jsou úspěšní. Toho využívají i v Dánsku a ve Švédsku ku spokojenosti zákazníků–občanů.

Vietnamci jsou příkladně pracovití a nutí je k tomu fakt, že jsou legislativně cizinci, a tak oproti jiným komunitám nemají od českého státu na nic nárok a nedostávají od úřadů ani korunu. Jejich pracovitost je potřeba využít, ne je paušálně očerňovat ve snaze zabránit potřebné konkurenci.

 

Autor je předseda Česko-vietnamské společnosti

Cloud23