Hlavní navigace

Virtuální desktopiáda je v podnicích na postupu

15. 7. 2010

Sdílet

CFO, zbystřete: řešení, nabízející uživatelům firemních notebooků virtualizaci desktopů bez narušení bezpečnosti, flexibility nebo výkonu, je na světě.

Na konferenci zaměřené na virtualizaci, sítě a cloud computing ohlásila v květnu společnost Citrix Systems první veřejně dostupnou verzi produktu Citrix XenClient™, nového klientského virtualizačního řešení vyvinutého ve spolupráci se společností Intel. To umožňuje centrálně spravovaným virtuálním desktopům běžet přímo na firemních noteboocích a PC, i když jsou odpojeny od sítě. XenClient představuje významný milník v oboru IT a je navržen tak, aby poskytoval maximální úroveň výkonu, bezpečnosti a izolace desktopů díky tomu, že běží přímo na hardwaru počítače (bare metal) a využívá hardwarové virtualizační technologie Intel® vPro™. Bezplatná zkušební verze XenClient Express a vývojová sada, která umožní IT odborníkům seznámit se s výhodami virtualizace desktopů pro mobilní uživatele, je okamžitě k dispozici ke stažení. Uživatelé, kteří se zajímají o možnosti poskytování virtuálních desktopů, se mohou podívat také na „The Making of XenClient“, kde je vylíčeno pozadí vzniku tohoto nového produktu.

Virtualizace desktopů je rychle zaváděna do praxe jako hlavní metoda poskytování Windows desktopů firemním uživatelům. Rozšíření virtuálních desktopů mezi uživatele mobilních počítačů vyžaduje přenosné lokální desktopové řešení fungující na základě virtuálních strojů (VM), které přináší výhody centralizované správy a zabezpečení a zároveň splňuje všechny požadavky uživatelů na komfortní pracovní prostředí, mobilitu a flexibilitu. Tento přístup umožňuje uživatelům také provozovat na jednom firemním notebooku více než jeden virtuální desktop – to je ideální pro firmy, které chtějí zajistit bezpečnost firemního desktopu každého uživatele a přitom ponechat uživatelům možnost volně provozovat na stejném zařízení jejich vlastní osobní desktop a aplikace. Dosavadní klientské technologie, které spouštěly virtuální desktopy nad existujícím operačním systémem, nedokázaly tyto požadavky splnit. XenClient, hypervisor běžící přímo na hardwaru a využívající stejnou prověřenou virtualizační technologii jako Citrix XenServer®, je první řešení, které nabízí neomezenou kontrolu a bezpečnost, kterou požadují IT oddělení, a zároveň výkon a flexibilitu, jakou očekávají uživatelé.

 

Dvě otázky redakce zodpovídá Miloš Hrnčár, oblastní viceprezident pro oblast východní části Evropy, Středního východu a Afriky ve společnosti Citrix Systems:

 

Jak byste přesvědčil finančního ředitele, aby se rozhodl pro virtualizaci?

Jazyk, kterým hovoříme s CFO potenciálních zákazníků, je specifický. Nenabízíme technologie Citrix jako takové, ale konkrétní úspory, které jejich podniku mohou naše technologie reálně přinést. Prostřednictvím svých partnerů předkládáme IT ředitelům technologická řešení, přínosy a úspory v oblasti správy IT infrastruktury, finanční ředitel  pak  naproti tomu získává data odlišného rázu: ekonomické informace o úsporách provozních nákladů včetně úspor na energiích či platech zaměstnanců a snižování TCO (celkové náklady na vlastnictví). K dispozici máme také ROI (Return of Investements, návratnost investic) kalkulačku, která úspory transparentně vyčíslí dle individuálních potřeb daného podniku. Výsledky pak pomáhají vyhodnotit efektivitu celkových řešení a pro ekonomické a finanční ředitele přinášejí jasné argumenty.

 

Dá se říci, že virtualizace je synonymem pro úspory? 

Samozřejmě. Virtualizace přináší komplexní snížení nákladů. Příkladem uveďme nákup jednoho notebooku, jehož skutečná cena v rámci jeho životního cyklu je pouze 20 % z ceny pořizovací. Zbytek tvoří provozní náklady. Ty má každá firma, každý podnik, a tyto provozní náklady jsme schopni s virtualizací výrazně redukovat. V Citrixu se nyní s virtualizací desktopů orientujeme především na snižování TCO a provozních nákladů. Je důležité, aby naši partneři tyto přínosy komunikovali našim budoucím zákazníkům – v důsledku totiž nehovoříme o technologii, ale ekonomii.

Cloud22

 

Zdroj: Citrix